تمام کسانی که تحت پروسه جراحی بینی قرار گرفته اند برای مشاهده فرم جدید دماغ خود بسیار هیجان زده می باشند. لازم است بدانید هر چند که پس از برداشتن پانسمان متوجه تغییرات چشمگیری خواهید شد ، اما همچنان شکل نهایی در پشت ورم ایجاد شده ، پنهان است. ورم بعد از جراحی بینی اصلی ترین فاکتوری است که مدت ریکاوری را طولانی می کند و دستیابی به ماحصل را به تاخیر می اندازد.

ورم بعد از جراحی بینی

تورم یک از معمول ترین اثرات جانبی پس از جراحی بینی می باشد و تمام متقاضیان در جلسه مشاوره با پزشک ، در این باب سوالات بسیاری می پرسند. میزان بروز ورم بینی به موارد مختلفی بستگی دارد. میزان تغییرات اعمال شده ، ضخامت پوست و نحوه مراقبت از دماغ پس از رینوپلاستی ، مواردی هستند که شدت تورم را کاهش یا افزایش می دهند. جراح بینی برای کمک به شما در این امر ، دستورالعمل هایی را در اختیارتان قرار می دهد تا هر چه سریع تر این دوره را پشت سر بگذارید و از بینی جدید خود لذت ببرید.

روند بهبودی ورم بعد از جراحی بینی

بلافاصله پس از جراحی بینی

به احتمال زیاد رینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. پس از کسب هوشیاری لازم و تایید پزشک از مرکز درمانی مرخص شده و می توانید به خانه باز گردید. در این زمان شما می توانید برای کاهش تورم بینی و نواحی اطراف آن از کمپرس یخ استفاده نمایید. با توجه به نقاطی از صورت که متورم شده اند ، جراح نحوه صحیح قرار دادن کمپرس و زمان مناسب را برای تان توضیح می دهد. همچنین به شما پیشنهاد می کند تا زمانی که ورم به طور کامل بهبود نیافته است به صورت طاق باز خوابیده و تعدادی بالش را زیر سر و پشت کمر خود قرار دهید.

یک هفته بعد از عمل بینی

در این بازه معمولاً بخیه ها در صورت جذبی نبودن کشیده شده و پانسمان و اسپلینت قرار گرفته بر روی دماغ برداشته می شوند؛ با اینحال همچنان بینی تا حدودی متورم می باشد. اما با گذشته یک هفته ورم تا حدی برطرف شده است که مشکلات تنفسی ناشی از آن رفع شده و متوجه تغییرات بیشتری در ساختار دماغ خواهید شد.

دو هفته پس از جراحی بینی

با پشت سر گذاشتن دو هفته ، تقریبا میزان زیادی از ورم بهبود یافته است. با کاهش تدریجی ورم ، بینی به فرم نهایی خود نزدیک تر می شود. در این زمان اگر همچنان دماغ به طرز قابل توجهی متورم باشد ، پزشک از فرد می خواهد همچنان به چسب زدن ادامه دهد. در صورت نیاز ، تزریق کورتون نیز پیشنهاد می شود.
طی 3 الی 4 هفته بعد از جراحی بینی تقریباً تمام اثرات جانبی از جمله ورم برطرف شده و فرد می تواند فعالیت های خود را رفته رفته از سر بگیرد.

برای کاهش ورم چه کارهایی باید انجام دهید؟

اولین موردی که پیش از این نیز به آن اشاره شد ، استفاده از کمپرس یخ می باشد. کمپرس در 48 ساعت اول علاوه بر ورم ، پف و درد ایجاد شده را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. برای قرار دادن کمپرس در محل مورد نظر ابتدا باید آن را در یک حوله تمیز بپیچانید و به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را بر روی ناحیه متورم نگه دارید. جهت استفاده از کمپرس به دو نکته باید توجه داشته باشید:

  1. کمپرس را بیش از زمان گفته شده در یک محل به صورت ثابت نگه ندارید.
  2. کمپرس یخ نباید مستقیماً با ناحیه مورد نظر تماس پیدا کند.

نحوه خوابیدن

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی نیز در امر کاهش تورم مؤثر است. لازم است هنگام خواب یا استراحت بر روی کمر دراز کشیده و یک یا دو بالش را زیر سر و پشت کمر خود بگذارید. همچنین برای جلوگیری از تکان خورد در خواب و تغییر حالت بدن و صورت می توانید چند بالش نیز در کنار بدن تان قرار دهید.

تغذیه

مصرف زیاد مایعات در هفته اول بعد از عمل بینی ، به کاهش ورم کمک بسیاری می کند. در این بازه می توانید علاوه بر آب آشامیدنی از آب میوه های طبیعی نیز استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که مشروبات الکلی تا کسب بهبودی کامل باید کنار گذاشته شوند ؛ زیرا در شدت یافتن تورم اثر گذار هستند.  از مصرف غذاهای شور و تند نیز باید دوری کنید ؛ چرا که یکی از عوامل افزایش التهاب و ورم دماغ بعد از عمل هستند.

فعالیت

میزان فعالیت هایتان نیز باید محدود گردد. تمرین های سنگین ورزشی علاوه بر بالا بردن تورم بینی ممکن است به محل بخیه ها نیز فشار وارد سازند. البته پیاده روی سبک می تواند بسیار مفید باشد. این عمل باعث می شود خون در بدن بهتر گردش پیدا کند و بینی سریع تر بهبود یابد. در نتیجه ورم بعد از جراحی بینی نیز در زمان کمتری از بین می رود.