نکات و مراقبت های بعد از تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل : ژل های زیبایی که اغلب تحت عنوان فیلرهای پوستی نیز شناخته می شوند اخیراً به دلیل توانایی شان در تغییر قابل ملاحظه صورت، جوانسازی از طریق بازیابی حجم و توانایی در پر کردن ماهرانه خطوط ریز و چین و چروک ها شهرت بسیار زیادی پیدا کرده اند. ( تزریق فیلر و بوتاکس )

صرف نظر از اینکه خطوط پنجه کلاغی کنار چشم ها، تا خوردگی های صورت، خطوط اخم، پوست آویزان یا از دست رفتن چربی، کلاژن و الاستین در صورت، برای شما دردسر ساز شده است باید بگوییم که فیلرهای پوستی بدون نیاز به جراحی نتایج فوق العاده ای را بدست می دهند.

در نتیجه زمان مورد نیاز برای استراحت در دوره ریکاوری و توان بالقوه ایجاد عوارض جانبی پس از تزریق فیلرهای پوستی، تا حد زیادی کاهش می یابد. با این وجود اجرای دستورالعمل های زیر به مدت 24 تا 48 ساعت اول بعد از تزریق فیلر، به منظور تضمین نتایج بهینه حائز اهمیت می باشد.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

از کمپرس سرد در ناحیه درمان استفاده کنید:

برای 1 تا 2 روز اول بعد از تزریق، ناحیه درمان قرمز، متورم، حساس یا کبود است. اگرچه این حالت به خودی خود ظرف 24 ساعت اول درمان فروکش می کند ولی توصیه می شود برای تسکین تورم و به حداقل رساندن خطر کبودی، در ناحیه درمان از کمپرس های سرد استفاده کنید.

از آرنیکا یا هیرودوئید استفاده کنید:

علاوه بر کمپرس های سرد، کرم های آرنیکا و هیرودوئید را می توان برای کمک به سرعت بخشیدن به فرایند درمان و جلوگیری از کبودی مورد استفاده قرار داد.

از مصرف محصولات فعال خودداری کنید:

اگرچه از سرگیری روند نرمال مراقبت از پوست بلافاصله بعد از درمان امکان پذیر می باشد ولی توصیه می شود از مصرف محصولاتی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید / کلیکولیک ها (AHAs)، بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) یا رتینوئید هستند برای حداقل 24 ساعت خودداری کنید چون این مواد فعال ناحیه درمان را بدتر می کند. اگر اطمینان ندارید که آیا مصرف محصولات روزانه شما بی خطر است یا خیر، لطفاً در طول درمان در این باره با پزشک خود گفتگو کنید.

از آرایش کردن بپرهیزید:

اگرچه آرایش کردن ملایم بلامانع است ولی خودداری از آرایش کردن ناحیه درمان برای 24 ساعت اول به منظور ایجاد شرایطی برای ریکاوری پوست ترجیح داده می شود.

از مصرف الکل خودداری کنید:

مصرف الکل، جریان خون را افزایش می دهد و باعث طولانی تر شدن کبودی و تورم می شود. به همین دلیل توصیه می شود به مدت 1 تا 2 روز بعد از درمان از مصرف الکل خودداری کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید:

بهتر است به منظور جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد حرارت بدن، از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید.

هیدراته بمانید:

هیدراته ماندن پس از درمان از طریق نوشیدن مقدار زیاد آب در طول روز از اهمیت بالایی برخوردار است.

از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید:

داروهایی از قبیل ایبوپروفن و آسپرین / دیسپرین، خون را رقیق کرده و به همین دلیل باید حداقل به مدت 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق، از مصرف آن ها خودداری شود.

هرگونه برآمدگی ایجاد شده در ناحیه درمان را به آرامی و با ملایمت ماساژ دهید:

این احتمال وجود دارد که شما در ناحیه درمان، برآمدگی هایی را مشاهده کرده یا احساس کنید. به همین دلیل ماساژ دادن ملایم ناحیه درمان با انگشتان تمیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

از درمان های پوستی خودداری کنید:

حتماً بعد از تزریق فیلر از قرار گرفتن تحت درمان های پوستی مضاعف از قبیل درمان های لیزر، درمان های صورت، لایه برداری، وکس و سایر درمان ها در این حوزه به مدت 10 تا 14 روز بعد از تزریق خودداری کنید.

از قرار دادن ناحیه درمان در معرض حرارت شدید از قبیل سولاریوم یا سونا بپرهیزید:

به هیچ عنوان برای چند شب اول پس از روند بر روی ناحیه درمان فشار وارد نکنید. در هنگام خوابیدن در طول شب سعی کنید به پشت بخوابید تا فشاری بر روی ناحیه درمان شما وارد نشود.

از داروهای مسکن استفاده کنید:

بعد از تزریق فیلر معمولاً درد ملایم و گاهی اوقات درد متوسطی را تجربه خواهید کرد. نواحی از قبیل گونه ها و لب ها جزو نواحی هستند که کاملاً دردناک خواهند بود. داروهای مسکن از قبیل پاراستامول را طبق دستور تجویز شده توسط پزشک، در صورت تجربه کردن درد مصرف کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

تبخال و فیلرهای پوستی

این احتمال ضعیف وجود دارد که این درمان باعث تحریک بروز تبخال های صورت در بیمارانی که قبلاً سابقه زدن تبخال را داشته اند شود.

برخی بیماران برای کمک به کاهش خطر بروز تبخال از آنتی ویروس ها یا لیزین استفاده می کنند. اگر بعد از درمان، تبخال زدید باید به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان مجدد

درمان مجدد باید بعد از اولین درمان، در یک دوره بین 1 تا 6 ماه دوباره تکرار شود. وقتی تاثیر حداکثر فیلرها حاصل شد، درمان هر یک سال یکبار تکرار خواهد شد.

فیلر لب

مراقبت های بعد از تزریق فیلرهای پوستی لب، به نظارت و توجه ویژه ای نیاز دارد. وقتی تزریق در لب ها انجام می شود، لب بالایی نسبت به لب پایینی، تورم بیشتری خواهد داشت و اغلب بیمار تصور می کند که فیلر بیشتری در لب بالایی شان تزریق شده است.

وقتی تورم فروکش کرد، بیمار متوجه می شود که این تصور او اشتباه بوده است. نسبت رایجی که بیماران برای تزریق در این ناحیه انتخاب می کنند، 40 درصد در لب بالا و 60 درصد در لب پایین می باشد، بنابراین احتمال کوچکتر شدن لب بالایی نسبت به لب پایین بعد از فروکش کردن تورم بسیار زیاد است.

فیلرهای شقیقه

سردرد بعد از تزریق زیست محرک های شقیقه عمومیت دارد. در صورت نیاز باید برای درمان سردرد از پانادول استفاده شود. اغلب بعد از تزریق فیلرها، رگ ها در شقیقه برآمده شده و بطور موقتی بیشتر قابل رویت می شوند.

فیلرهای فک

بعد از تزریق فیلرها اغلب در ناحیه فک، برآمدگی هایی احساس می شود. این برآمدگی ها با تلفیق شدن فیلر با پوست در یک دوره چند هفته ای فروکش می کنند

فیلرهای پیشانی

ایجاد برآمدگی یک موضوع رایج بعد از تزریق فیلرهای پیشانی می باشد. برای دستیابی به بهترین نتیجه در پیشانی درمان باید در چند دوره تکرار شود.