انتخاب یک پزشک خوب تنها عامل موثر در دستیابی به نتایج رضایت بخش از جراحی گوش یا همان اتوپلاستی که هدف از انجام آن رفع مشکلات ظاهری گوش ها می باشد نبوده و رعایت دستورالعمل هایی تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی گوش نیز تاثیر بسزایی در حاصل شدن نتایج درخشان از این جراحی زیبایی دارد. از همین رو بیماران باید اطلاعات جامعی در رابطه با این مراقبت ها داشته و تمام سعی خود را در انجام و رعایت دقیق آن ها بکار گرفته، به هیچ عنوان در انجام شان کوتاهی نکرده و آن ها را پشت گوش نیاندازند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

دکتر محمدعلی زرین قلم تمام این نکات مراقبتی را در جلسه مشاوره قبل از جراحی کردن گوش خدمت تان توضیح داده و در رابطه با ضرورت رعایت آن ها و عوارضی که ممکن است با بی توجهی به این مراقبت ها در افراد ایجاد شود با شما صحبت خواهند کرد. با این حال ما به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی گوش در ذیل اشاره نموده ایم.

عوارض ناشی از عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش

التهاب، درد، تورم و کبودی از جمله عوارض شایعی است که بعد از اتوپلاستی در اکثر قریب به اتفاق بیماران بروز می کند و بعد از مدتی برطرف خواهند شد. بروز این عوارض کاملاً طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست؛ با رعایت نکاتی که در ادامه آورده ایم می توان از تشدید این عوارض جلوگیری کرده و در روند کاهش شان تسریع ایجاد کرد.

لزوم رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش

با توجه به مطالب گفته شده می توانیم بگویم با انجام نکات مراقبتی بعد از جراحی می توان از بروز هر گونه عارضه ای جلوگیری کرد یا شدت عوارض احتمالی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. از همین رو لازم است تا به تمامی نکات مراقبتی که پزشک قبل از مرخص شدن از بیمارستان و در جلسات مشاوره قبل از پروسه جراحی به شما می گوید گوش دهید و تک تک آن ها را به طور کامل و بدون نقص انجام دهید. با این کار می توانید دوران نقاهت بسیار ساده و راحتی را پشت سر بگذارید. در ادامه این مقاله همانطور که اشاره شد به برخی از این نکات مراقبتی اشاره خواهیم نمود پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
مراقبت های بعد از جراحی گوش
 • گوش دادن به تمامی نکات و توصیه های گفته شده پزشک 

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکته در رابطه با نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش ، گوش دادن به توصیه های پزشک منتخب شما می باشد. شما نباید در دوران نقاهت به حرف های اطرافیان گوش دهید و از دارو های اشتباه استفاده کنید. بهتر است به تمامی حرف های پزشک توجه کنید چرا که ممکن است نکته ای را با توجه به شرایط شما بیان کند که در هیچ یک از مقالات موجود در سایت ها و صفحات مجازی به آن اشاره نشده باشد. از همین رو توصیه می شود در زمان گفته شدن این نکات فردی را همراه با خود داشته باشید چرا که ممکن است به دلیل داشتن درد ، استرس یا باقی ماندن آثار دارو بیهوشی نکته را متوجه نشوید یا آن را فراموش کنید. به طور کلی می توانیم بگویم پزشک قبل از اینکه شما از بیمارستان مرخص شوید در رابطه با نحوه مصرف دارو ها ، مراقبت های ویژه ، زمان معاینه مجدد و غیره مطالبی را بیان کند.
 • عطسه و سرفه 

از اساسی ترین مشکلاتی که افراد بعد از جراحی با آن مواجه می شوند می توان به عطسه و سرفه کردن اشاره کنیم. ما در این بخش از مقاله مراقبت های بعد از جراحی گوش می خواهیم در رابطه با این موضوع مطالبی مفید و کار آمد بیان کنیم. همانطور که می دانید عطسه و سرفه فشار بسیار زیادی به مجاری تنفسی و گوش ها وارد می کند.  همین مسئله نیز می تواند موجب بروز تغییر شکل و فرم گوش شود. از همین رو جهت جلوگیری از به وجود آمدن درد ، پاره شدن بخیه ها ، تغییر شکل و فرم گوش ها توصیه می شود از راه دهان عطسه کنید. این عمل باعث می شود حجم بسیار زیادی از هوا از طریق دهان خارج شود و کمترین فشار به گوش و سر وارد شود. به همین خاطر پزشکان توصیه می کنند با دهان باز عسطه کنید اما مراقب باشید که دهان را بیش از اندازه باز نکنید چرا که این کار موجب کشیده شدن گوش ها می شود.
 • نحوه استحراحت بعد از جراحی 

همانطور که می دانید طی انجام جراحی بدن انرژی بسیار زیادی را از دست می دهد و پس آن نیز برای بازسازی خود و بهبود ناحیه تحت درمان نیاز به انرژی بسیار زیادی دارد. از همین رو نیاز است تا متقاضی بعد از انجام پروسه جراحی در یک هفته ابتدایی به خوبی استحراحت نماید. چرا که با خوابیدن و استراحت کردن می توانیم انرژی از دست رفته خود را تامین کنیم. اما از آنجایی که گوش ها تحت جراحی قرار گرفته اند و در صورت خوابیدن بر روی آن ها موجب بروز درد های شدید و غیر قابل کنترل می شود نیاز است تا چندین نکته بسیار کوچک اما حیاتی را رعایت کرد تا عارضه جدی برای فرد به وجود نیاید. در چنین مواقعی پزشکان توصیه می کنند افراد در زمان خواب یک الی دو عدد بالشت در زیر سرخود قرار دهند تا سر بالا تر از قفسه سینه قرار بگیرد. با این کار گردش خون بهبود پیدا کرده و تورم کاهش می یابد. از آن جایی که در زمان خوابیدن فرد متوجه حرکات خود نمی شود و ممکن است بر روی پهلو ها بخوابد توصیه می شود دو عدد بالشت در اطراف خود قرار دهد. با وجود اینکه در ابتدای متن ذکر کردیم که استراجت کردن در هفته های ابتدایی موجب بهبودی و بازگرداندن انرژی بدن می شود اما باید گفت که نباید به صورت مطلق نیز استراحت کرد. بهتر است در طول روز در منزل برای چندین دقیقه راه بروید. با این کار روند بهبودی تسریع پیدا خواهد کرد.
 • استفاده از عینک 

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد از پزسک خود می پرسند این است که پس از جراحی چگونه از عینک استفاده کنیم؟ استفاده از عینک های سنگین یا چشم بند پس از جراحی موجب ایجاد فشار در ناحیه تحت درمان می شود و می تواند باعث زیاد شدن میزان تورم ، کبودی و درد شود. به همین علت توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل و اجازه پزشک از عینک استفاده نکنید. اما در صورتی که نیاز است حتما برای مطالعه یا پرداختن به امور روزانه خود از عینک استفاده نماید می توانید از عینک هایی که دارای وزن بسیار کمی هستند استفاده نمایید. شما می توانید از عینک های بدون فریم یا عینک های پنسی یا لنز های طبی استفاده کنید.
مراقبت های بعد از جراحی گوش
 • پانسمان بعد از جراحی

بلافاصله بعد از اینکه جراحی به اتمام رسید پزشک اقدام به گذاشتن پانسمان بر روی گوش ها می کند. این پانسمان طبق دستور پزشک بعد از 1 تا 7 روز از روی گوش ها برداشته شده و به جای آن یک هدبند یا سربند بر روی گوش ها قرار داده می شود؛ وظیفه اصلی این هدبند محافظت از گوش ها در برابر ضربه و حفظ آن ها در موقعیت جدیدشان است. ضرورت استفاده از هدبند یا سربند در صورتی که جراحی با هدف عقب کشیدن گوش ها انجام شده باشد دو چندان می شود. استفاده از سربند به مدت 7 تا 14 روز باید همیشگی و مداوم بوده و بعد از آن فرد می تواند فقط شب ها آن را بر روی گوش های خود قرار دهد.

 • هد بند های مخصوص

یکی از نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش استفاده از هد بند های مخصوص جراحی گوش می باشد. پزشک پس از جراحی این هدبند ها را برای شما تجویز می کند و شما باید تا زمانی که پزشک تعیین کرده است از آن ها استفاده کنید. بهتر است در هفته ابتدایی از برداشتن آن خودداری کنید. پس از گذشت یک هفته نیز می توانید در طول روز تنها برای چندین ساعت با مشورت پزشک آن را از روی گوش های خود بردارید. همانطور که گفته شد هدف از تجویز این هدبند ها این است که گوش های جراحی شده در حالت جدید خود نگه داشته شوند تا پس از جراحی تغییر شکل و فرم ندهند.
مراقبت های بعد از جراحی گوش
 • مصرف الکل و سیگار 

داشتن دوره نقاهت ساده و راحت کاری امری بسیار آسان می باشد و به عادت های سالم فرد بستگی دارد. نکته مراقبتی که افراد باید آن را رعایت کنند این است که تا دو هفته پس از انجام پروسه از مصرف هر گونه دخانیات حتی چسب ها یا آدامس های حاوی نیکوتین و الکل خودداری نمایند. باید بدانید که سیگار در روند گردش خون مشکل ایجاد خواهد کرد و موجب نرسیدن اکسیژن و سایر مواد مورد نیاز به ناحیه تحت درمان می شود. به دلیل اینکه ترمیم زخم و محل بروش ها نیاز به مقدار بسیار زیادی خون حاوی اکسیژن دارند می توانیم به طور قطع بگویم کشیدن سیگار می تواند روند بهبودی را با اختلال و مشکل رو به رو کند. همچنین نوشیدن الکل و نوشیدنی های حاوی الکل می تواند موجب بروز مشکل در روند بهبودی شود. نوشیدنی های الکلی باعث سخت و شکننده شدن رگ ها و خارج شدن آن ها از حالت ارتجاعی خود می شوند. از همین رو توصیه می شود در دوره بهبودی نیز از مصرف این نوع نوشیدنی ها اجتناب فرمایید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

 • به هیچ عنوان گوش ها را تحت فشار قرار نداده، آن ها را مالش نداده و دستکاری نکنید.
 • در صورت بروز سرگیجه و حالت تهوع نگران نشوید زیرا کاملاً طبیعی بوده و از اثرات ماده بیهوشی می باشد.
 • از خوابیدن در موقعیت هایی که موجب تحت فشار قرار گرفتن و آسیب دیدن گوش ها می شود اجتناب نمایید.
 • از لباس های گشاد و دکمه دار استفاده کنید.
 • از خوردن فست فودها و غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نمک و ادویه هستند بپرهیزید.
 • طی روزهای ابتدایی غذاهای نرم خورده و از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید.
 • به مدت 14 روز از استعمال دخانیات و استنشاق دود که روند بهبودی تان را کند می کند خودداری نمایید و غیره.