نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

انتخاب یک پزشک خوب تنها عامل موثر در دستیابی به نتایج رضایت بخش از جراحی گوش یا همان اتوپلاستی که هدف از انجام آن رفع مشکلات ظاهری گوش ها می باشد نبوده و رعایت دستورالعمل هایی تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی گوش نیز تاثیر بسزایی در حاصل شدن نتایج درخشان از این جراحی زیبایی دارد. از همین رو بیماران باید اطلاعات جامعی در رابطه با این مراقبت ها داشته و تمام سعی خود را در انجام و رعایت دقیق آن ها بکار گرفته، به هیچ عنوان در انجام شان کوتاهی نکرده و آن ها را پشت گوش نیاندازند.

دکتر محمدعلی زرین قلم تمام این نکات مراقبتی را در جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی گوش خدمت تان توضیح داده و در رابطه با ضرورت رعایت آن ها و عوارضی که ممکن است با بی توجهی به این مراقبت ها در افراد ایجاد شود با شما صحبت خواهند کرد. با این حال ما به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی زیبایی گوش در ذیل اشاره نموده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 

عوارض ناشی از جراحی گوش

التهاب، درد، تورم و کبودی از جمله عوارض شایعی است که بعد از اتوپلاستی در اکثر قریب به اتفاق بیماران بروز می کند و بعد از مدتی برطرف خواهند شد.

بروز این عوارض کاملاً طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست؛ با رعایت نکاتی که در ادامه آورده ایم می توان از تشدید این عوارض جلوگیری کرده و در روند کاهش شان تسریع ایجاد کرد.

پانسمان بعد از جراحی گوش

بلافاصله بعد از اینکه جراحی به اتمام رسید پزشک اقدام به گذاشتن پانسمان بر روی گوش ها می کند. این پانسمان طبق دستور پزشک بعد از 1 تا 7 روز از روی گوش ها برداشته شده و به جای آن یک هدبند یا سربند بر روی گوش ها قرار داده می شود؛ وظیفه اصلی این هدبند محافظت از گوش ها در برابر ضربه و حفظ آن ها در موقعیت جدیدشان است. ضرورت استفاده از هدبند یا سربند در صورتی که جراحی با هدف عقب کشیدن گوش ها انجام شده باشد دو چندان می شود.

استفاده از سربند به مدت 7 تا 14 روز باید همیشگی و مداوم بوده و بعد از آن فرد می تواند فقط شب ها آن را بر روی گوش های خود قرار دهد.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

  • به هیچ عنوان گوش ها را تحت فشار قرار نداده، آن ها را مالش نداده و دستکاری نکنید.
  • در صورت بروز سرگیجه و حالت تهوع نگران نشوید زیرا کاملاً طبیعی بوده و از اثرات ماده بیهوشی می باشد.
  • از خوابیدن در موقعیت هایی که موجب تحت فشار قرار گرفتن و آسیب دیدن گوش ها می شود اجتناب نمایید.
  • از لباس های گشاد و دکمه دار استفاده کنید.
  • از خوردن فست فودها و غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نمک و ادویه هستند بپرهیزید.
  • طی روزهای ابتدایی غذاهای نرم خورده و از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید.
  • به مدت 14 روز از استعمال دخانیات و استنشاق دود که روند بهبودی تان را کند می کند خودداری نمایید و غیره.