همه چیز درباره جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، یکی از پر متقاضی ترین عمل های زیبایی صورت ، بوده که با رفع ایرادات پلک ها ، از طریق برداشت پوست و کیسه های چربی مضاعف ، به افزایش جذابیت چشم ها کمک می کند ؛ امکان انجام این جراحي زیبایی ، بر روی هر دو پلک پایین و بالا به طور همزمان و همچنین تنها بر روی یکی از آن ها وجود دارد.

لازم به ذکر است ؛ در بسیاری از مواقع ، افتادگی پلک به قدری شدید است که با تاری دید ، همراه خواهد بود ؛ در این زمان ، انجام عمل جراحي پلک علاوه بر بهبود فرم ظاهری پلک ها ، منجر به بهبود بینایی نیز می شود ؛ بنابراین ، جراحي پلک علاوه بر جنبه زیبایی ، جنبه درمانی نیز دارد.

جراحی پلک

جراحي پلک چگونه انجام می شود ؟

پزشک ، به منظور جلوگیری از باقی ماندن جای اسکارها ، برش های مورد نیاز را در سطح داخلی پلک یا در امتداد خطوط طبیعی پوست ، ایجاد می کند ؛ سپس ، جهت اصلاح فرم ظاهری پلک ها ، پوست مضاعف را برداشته و کیسه های چربی را نیز جا به جا کرده یا برمی دارد ؛ در نهایت ، پس از اعمال تغییرات مورد نیاز ، برش های ایجاد شده ، بخیه زده می شوند ؛ لازم به ذکر است ، در انتهای عمل ، پلک ها پانسمان نشده و تنها بر روی بخیه ها ، چسب یا نوارهای جراحي قرار می گیرد.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ؛ عمل پلک ، به دو دسته جراحی پلک تحتانی و فوقانی تقسیم می گردد که در ادامه ، درباره آن ها توضیح داده ایم.

 1. جراحی پلک فوقانی : در حین انجام جراحی پلک بالا ، با ایجاد برش در میان چین و چروک های طبیعی پلک بالا و برداشت پوست ، عضله و کیسه چربی مضاعف ، افتادگی پلک برطرف می گردد.
 2. جراحی پلک تحتانی :  در حین انجام جراحی پلک پایین ، با توجه به تغییرات مورد نیاز ، برش ها در یکی از نواحی درون پلک زیرین یا پایین مژه ها ایجاد شده و سپس اصلاحات مورد نیاز انجام می شوند.

 

 

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا برای کاهش تجمعات بافت چربی در ناحیه ای که اغلب حالت افتاده داشته و باعث آسیب دیدن بینایی می شود انجام می پذیرد. یک برش ریز در خطوط چین پلک های بالایی ایجاد می شود. هدف از ایجاد برش در این خطوط، پنهان کردن جای زخم بر جای مانده بعد از جراحی در آن می باشد. جراحی پلک بالا می تواند عملکرد کامل چشم ها را بازیابی کرده و باعث ایجاد شکل ظاهری بازتر و جوان تر در چشم ها شود.

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین ناحیه زیر چشم ها را به منظور اصلاح حلقه های تیره دور چشم، حالت پف کردگی و چین و چروک های واقع در این ناحیه درمان می کند. در جراحی پلک پایین ، برشی در داخل پلک پایین ایجاد می شود و از طریق آن، پوست آویزان و چربی اضافی برداشته شده و سپس ماهیچه های آن ناحیه سفت می شوند.

این جراحی متناسب با دغدغه های منحصر به فرد شما، شکل اختصاصی و سفارشی دارد. پزشک به شما در تعیین شکل مناسب جراحی جهت دستیابی به نتیجه مطلوب کمک کرده و در برخی موارد جراحی هر دو پلک را توصیه می کند.

مزایای بلفاروپلاستی

جراحی پلک می تواند یک بهبود قابل ملاحظه برای افرادی که از حساسیت مکرر یا کاهش میدان دید در اثر وجود پوست و چربی اضافی در اطراف چشم ها رنج می برند، تلقی شود. بلفاروپلاستی می تواند جنبه های متعدد زندگی از جمله موارد زیر را بهبود بخشد:

 • افزایش میدان دید
 • کاهش حسایت و ساییدگی پوست
 • ایجاد شکل ظاهری صاف تر در چشم ها
 • جوان تر به نظر رسیدن بیمار
 • دیده شدن بیشتر آرایش
 • کاهش خطوط، چین ها، و چروک ها در ناحیه چشم
 • کمک به بیمار در داشتن حس زیبایی و جذابیت بیشتر
 • ایجاد شکل ظاهری بازتر، شاداب تر و جذاب تر در چشم ها
 • کاهش حس نارضایتی از ظاهر و افزایش حس اعتماد به نفس

 

جراحی پلک

 

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی پلک هستند؟

اگر در اطراف چشم های شما مقدار زیادی چین و چروک، خط و خطوط و بافت و چربی اضافی وجود دارد، داوطلب خوبی برای جراحی پلک محسوب می شوید. فاکتورهای دیگری که شما را به یک داوطلب ایده آل برای جراحی پلک تبدیل می کنند دید مختل شده در اثر وجود پوست اضافی در اطراف چشم است. بیماران داوطلب برای این جراحی باید دارای وضعیت سلامت عمومی خوب بوده و انتظارات منطقی از روند داشته باشند.

ریکاوری جراحی پلک

جراحی پلک بر حسب ترجیحات بیمار و دامنه کار جراحی مورد نیاز، تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. این یک روند سرپایی می باشد و شما در روز جراحی پس از تکمیل روند می توانید به منزل بازگردید.

ریکاوری برای بیشتر بیماران بین 10 تا 14 روز طول می کشد. آن ها تورم و کبودی ملایمی را تجربه می کنند که اغلب در طول هفته اول فروکش می کند. در سراسر دوره ریکاوری، باید از ورزش های سنگین یا هر فعالیتی که بتواند امکان خونریزی یا تورم را تشدید کند، خودداری کنید.

تورم و کبودی بعد از جراحی پلک بالا اغلب 5 تا 7 روز و پس از جراحی پلک پایین بین 7 تا 10 روز طول می کشد. پس از آن تورم و کبودی باقی مانده به وسیله آرایش کردن قابل پوشش دادن است.

برش پلک بالا معمولاً بطور کامل ظرف 1 تا 3 ماه محو می شود. برش های پلک پایین در طول 1 ماه ناپدید شده و در زیر مژه ها یا در داخل خود پلک پنهان می شوند.

بیماران می توانند با روش های زیر زمان ریکاوری را سرعت بخشند:

 • خوابیدن با قرار دادن سر در موقعیت بالاتر از بدن در طول یک هفته اول بعد از جراحی
 • بکارگیری کمپرس سرد در سراسر سه روز اول بعد از جراحی
 • دنبال کردن یک رژیم سالم حاوی پروتئین فراوان و نوشیدن مقدار زیاد آب
 • مصرف کلیه داروهای تجویز شده

جراحی پلک با چه روندهایی قابل ترکیب است؟

 • لیفت ابرو

لیفت ابرو یا لیفت پیشانی، پوست افتاده ابرو را بالا کشیده و آن را شکل می دهد. لیفت ابرو با از بین بردن چین و چروک و خط و خطوطی که باعث نگرانی، خسته یا غمگین نشان داده شدن فرد می شود، باعث صاف شدن صورت و شاداب بنطر رسیدن فرد می شود. اگر چشم ها در اثر پوست اضافی پلک تحت تاثیر قرار گرفته اند، این جراحی می تواند مشکل را در فرد درمان کند.

 • لیفت صورت

نامگذاری این جراحی با این عنوان شاید باعث شود تصور کنید که در طول روند لیفت صورت، پلک ها نیز درمان می شوند ولی اینطور نیست. قبل یا بعد از جراحی پلک ، شما می توانید لیفت صورت را به منظور درمان تغییرات مرتبط با سن که بر روی حالت ارتجاعی پوست اثر گذاشته و باعث شل شدن آن و ایجاد چین و چروک ها، گود شدن گونه ها و آویزان شدن پوست فک شده است، انجام دهید.

هزینه جراحی پلک

عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی تحت بی حسی موضعی بدون بی هوشی و همچنین تحت بی هوشی عمومی قابل انجام می باشد. اما با توجه به اینکه این عمل تحت بی هوشی عمومی در محیط کنترل شده اتاق عمل همراه با امکانات بیشتری می باشد و با توجه به اینکه با پیشرفت های جدید و کشف دارو های کم عارضه جدید ، نتایج این عمل از نظر زیبایی ، تحت بی هوشی های سبک در اتاق عمل بهتر می باشد. البته هزینه اعمال جراحی تحت بی هوشی سبک مقداری بیشتر است.
بسیاری از بیماران به علت کاهش هزینه ها و ترس از بی هوشی درخواست انجام اعمال جراحی تحت بی حسی موضعی را دارند.

توصیه دکتر محمد علی زرین قلم :

خدمت آن دسته از عزیزان عرض می کنم ؛ بنده در تجربه این چند ساله و انجام این عمل در هر دو شرایط ، با توجه به نتایج مطلوب تر زیبایی و داروهای کم عارضه جدید بی هوشی ، انجام این عمل را تحت بی هوشی سبک در محیط استاندارد اتاق عمل ، توصیه می نمایم.