بینی ها را با توجه به ویژگی های ساختاری شان به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم می نمایند. چنانچه بینی تان دارای مشخصه های بینی های استخوانی باشد باید بگوییم که خوش بحالتان است زیرا نتیجه جراحی بینی استخوانی به مراتب بسیار درخشان تر و رضایت بخش تر از نتیجه انجام جراحی بینی بر روی بینی گوتی می باشد. در ادامه مقاله تعدادی از ویژگی های بینی های استخوانی را آورده ایم.

 

جراحی بینی استخوانی

 

مشخصات بینی های استخوانی چیست؟

از جمله بارزترین ویژگی های بینی های استخوانی عبارتنداز:

 • استخوان های مستحکم : غضروف ها و استخوان های تشکیل دهنده ساختمان این نوع بینی ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشد. همین امر موجب می شود تا ساختار غضروفی-استخوانی بینی ، تاب و تحمل تغییرات زیادی همچون ایجاد قوس بر روی ناحیه پل را داشته و دست جراح برای فرم دهی بینی بازتر باشد.
 • پوست نازک : پوستی که بر روی ساختمان بینی قرار گرفته و آن را می پوشاند از ضخامت کمی برخوردار می باشد که این ویژگی مهم ترین ویژگی و مزیت بینی های استخوانی است. زیرا کار جراح بینی با نازک بودن پوست تا حد بسیار زیادی آسان می شود.
 • البته افراد باید این نکته را در نظر داشته باشند که بیش از حد نازک بودن پوست بینی هم به اندازه ضخیم بودن آن دردسرساز است زیرا نازک بودن پوست موجب می شود تا بی نظمی های استخوانی به وضوح قابل مشاهده باشند.
 • داشتن قوز : بر روی پل اکثر بینی های استخوانی قوز وجود داشته و منحنی شکل هستند.
 • کم بودن میزان بافت های چربی : لایه ها و بافت های چربی زیرپوستی از دیگر موارد تشکیل دهنده ساختار بینی هستند که میزان آن ها در بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی کم می باشد.

فرم بینی بعد از جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی را می توان به دو فرم ذیل جراحی کرد:

 • فرم طبیعی : در این فرم تغییرات افراطی ایجاد نشده و ایرادات بینی به طبیعی ترین شکل ممکن برطرف می شوند.
 • فرم فانتزی  : از جمله بارزرترین ویژگی های این فرم از بینی سربالا بودن نوک، کوچک بودن سایز بینی و همچنین وجود قوس بر روی پل بینی می باشد. فرم فانتزی به دلیل ظریف بودن به هیچ عنوان برای آقایان مناسب نیست.

نکته قابل توجه در رابطه با فرم بینی این است که فقط بینی های استخوانی قابل جراحی به فرم فانتزی بوده و بینی های گوشتی را نمی توان به این فرم جراحی کرد. بهترین عملکرد در تعیین فرم بینی زمانی صورت می گیرد که بیمار تعامل زیادی با پزشک خود داشته، توقعات خود را با ایشان مطرح کرده و در نهایت تصمیم را بر عهده جراح بگذارد.

 

 

چه کسانی داوطلب ایده آل عمل بینی استخوانی هستند؟

داوطلبین ایده آل این نوع عمل جراحی افرادی هستند که نسبت به ظاهر بینی خود احساس خجالت کرده و اعتماد به نفس خود را در اثر ایرادهای موجود در این اندام از دست داده اند. داوطلب ایده آل باید در وضعیت سلامت خوب بوده و به بیماری خاصی که باعث بروز خطراتی در طول روند جراحی شود مبتلا نباشد. همچنین آشنایی بیمار با خطرات و مزایای جراحی قبل از اجرای روند و داشتن درک و شناخت خوب از فرایند ریکاوری و جزئیات آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

روند جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

برای کاهش برجستگی قوز بینی، جراح پلاستیک گزینه های متعددی را در نظر می گیرد. جراح باید الزاماً غضروف و استخوان اضافی پل بینی را بردارد. این از طریق تکنیک باز یا بسته قابل اجرا می باشد.

 • تکنیک بسته : یک رینوپلاستی بسته ، جراحی است که در آن، تمام برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند.
 • تکنیک باز : یک رینوپلاستی باز ، جراحی است که در طول کلوملا یعنی پوست بین سوراخ های بینی انجام می شود. ساختارهای پایه بینی در این نوع جراحی، از طریق ایجاد برش ها آشکار می شوند.

نوع جراحی بر حسب ماهیت و دامنه کاری که باید روی بینی انجام شود متغیر می باشد. در هر دو نوع جراحی برای کاهش اضطراب و درد، از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

سن مناسب عمل جراحی بینی استخوانی 

در صورتی که روند رشد تکمیل نشده باشد این امکان وجود دارد که بعد از عمل بینی استخوانی ، تغییر شکل بینی را داشته باشید. در نتیجه بایستی اطلاع کامل و دقیقی در ارتباط با مناسب ترین رده سنی برای انجام عمل دماغ استخوانی داشته باشید. انسان در طول عمر در حال رشد و تکامل است ، این روند در دوره بلوغ به مرحله تکمیل شدن خود می رسد. در نتیجه بدیهی است که حداقل ترین رنج سنی برای رینوپلاستی استخوانی پایان دوره بلوغ می باشد. به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه انجام این فرآیند قبل از دوره مذکور اصلا صلاحدید هیچ پزشکی نخواهد بود زیرا امکان بازگشت اصلاحات اعمال شده موجود است و این اصلا خوشایند نخواهد بود. بعد از گذراندن دوره بلوغ فرد بایستی از لحاظ فکری به حدی رسیده باشد که تصمیم اصلی در ارتباط با این موضوع مهم را شخصا گرفته باشد چونکه راهی برای پشیمانی وجود ندارد.

جراحی بینی استخوانی به فرم طبیعی یا فانتزی 

عمل بینی استخوانی به هر دو صورت امکان دارد. البته انتخاب هر یک از دو فرم طبیعی یا فانتزی ، بسته به شرایط بینی شما دارد. عمدتا بینی های استخوانی دارای قوس و افتادگی هستند. که اولویت جراح با برطرف کردن و بهبود ظاهر بینی استخوانی است. طبیعتا بعد از برطرف کردن این نواقص بهترین شکل نهایی بینی فراهم شده است. در نتیجه انتخاب هر یک از مدل های گفته شده در ابتدا به سلیقه خود شخص است که تمایل به کدام مدل دارد و سپس صلاحدید پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا پزشک با توجه به شرایط و اناتومی بینی فرد متقاضی و همینطور توانایی های خود ددر حین عمل پیشنهاد های خود را مطرح میکند. بعد از شنیدن نظرات پزشک ، شخص متقاضی می تواند تصمیم نهایی و درست را بگیرد که بینی طبیعی یا فانتزی را انتخاب کند.

اسکارهای عمل زیبایی بینی استخوانی چگونه خواهند بود؟

در جراحی روش بسته، اسکارها آشکار نمی باشد چون برش ها در داخل سوراخ های بینی قرار می گیرند. در جراحی به روش باز ، اسکارهای آشکار بسیار کوچکی ایجاد می شود. چون برش کوچک بوده و در بخشی از صورت قرار دارد که مردم به ندرت متوجه آن می شوند.

 

 

نتایج جراحی بینی استخوانی

افرادی که تحت این جراحی برای برداشتن قوز بینی و سایر معایب این اندام قرار می گیرند، بهبود در شکل کلی ظاهر بینی و صورت خود را تجربه می کنند. گاهی اوقات تغییر بسیار قابل ملاحظه بوده و علاوه بر بینی، ویژگی های دیگر صورت را نیز برجسته کرده و مورد تاکید قرار می دهد. بیماران اغلب از نتایج جراحی و چهره بهبود یافته خود راضی هستند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 1. از یکی از دوستان یا نزدیکان بخواهید تا به مدت 24 ساعت در کنار شما بماند. استراحت کردن بسیار اهمیت دارد.
 2. در هفته اول بعد از جراحی، در هنگام استراحت کردن سر خود را با گذاشتن حداقل 2 بالشت در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 3. سعی کنید به پهلو نخوابید، بهتر است به پشت بخوابید.
 4. داروهای تجویز شده توسط جراح را برای تسکین درد مصرف کنید. پیشگیری از درد بهتر از کنترل کردن آن است.
 5. در روز جراحی و چند روز پس از آن فعالیت های خود را محدود کنید. به طور نرمال 10 تا 14 روز بعد از جراحی می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.
 6. بینی شما پانسمان می شود و همین امر باعث انسداد تنفس از راه بینی می شود. چند روز بعد از جراحی این پانسمان برداشته می شود.
 7. یک اسپلینت سیلیکون کوچک، در قسمت دو سوم فوقانی بینی بعد از تکمیل جراحی قرار داده می شود. این اسپلینت به عنوان یک پشتیبان برای بینی تازه جراحی شده عمل می کند و به حفظ موقعیت استخوان های تازه تراش داده شده کمک می کند. این اسپلینت بعد از یک هفته برداشته می شود. ( از خیس شدن آن خودداری کنید.
 8. در طول چند روز اول بعد از جراحی، کمپرس سرد بر روی بینی و چشم ها برای به حداقل رساندن تورم و کنترل کبودی استفاده می شود.
 9. کبودی اطراف چشم ها به شدت مشهود است. رعایت دقیق دستورالعمل های بعد از جراحی، می تواند به بهبود بخش عمده ای از کبودی در پایان هفته اول کمک کند.
 10. درد مربوط به این جراحی اغلب به 2 تا 3 روز اول بعد از جراحی محدود می شود. داروهای مسکن برای کنترل درد در طول این مدت تجویز می شود.
 11. در طول هفته اول بعد از جراحی، ورزش کردن باید محدود باشد. از انجام فعالیت هایی از قبیل بلند کردن اجسام سنگین یا فشار آوردن خودداری کنید.
 12. از مصرف داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین در هفته اول پس از جراحی خودداری کنید.

هزینه جراحی بینی استخوانی 

قیمت عمل بینی استخوانی در برخی مواقع از بینی های گوشتی بیشتر یا حتی کمتر احتساب می شود. این میزان تفاوت به فرم بینی و مقدار اصلاحات وارده بستگی دارد. از طرفی هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی به یکسری فاکتور ها بستگی دارد که بر میزان بیشتر یا کمتر شدن نرخ نهایی تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال انتخاب دکتر با تجربه و حاذق و روش انجام جراحی ، تیم بیهوشی و غیره تمامی از مواردی هستند که بر محاسبه قیمت نهایی این پروسه تاثیر گذار هستند. به خاطر داشته باشید که فرم بینی افراد منحصر به فرد هستند و به همین ترتیب روند جراحی بینی اشخاص نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود ، این میزان تفاوت موجب گشته که بدون معاینه و مشاوره با دکتر ، مقدور نباشد که هزینه نهایی جراحی بینی استخوانی را به شما اطلاع داد. در نتیجه برای اطلاع دقیق از نرخ واقعی این روش جراحی بهتر است که جلسه مشاوره با دکتر را شرکت کنید. در این جلسه تمامی درخواست های خود را بازگو کنید و پزشک طبق معاینات انجام شده و شرایط جسمانی فرد متقاضی پیشنهاد خود را به شما می گوید و درنهایت از قیمت نهایی مطلع می شوید.