با اطمینان می توان گفت متقاضیان جراحی بینی ، از سایر عمل های زیبایی ، به طرز چشمگیری فراوان تر هستند. این پروسه از آن جایی پر طرفدار شد که زنان و مردان دریافتند خوش فرم بودن ظاهر بینی می تواند زیبایی چهره را دو چندان کند. همانطور که می دانید فرم دماغ تمامی افراد و ایرادات وارد بر آن ، با یکدیگر مغایرت دارند. از این رو انواع روش های جراحی بینی ابداع شده است تا متناسب با هر بینی یکی از آن ها بکار گرفته شود.

انواع روش های جراحی بینی

چرا روش جراحی هر بینی با دیگری متفاوت است؟

مشخصاً تمامی افراد نمی توانند تحت یک متد ، رینوپلاستی انجام دهند ؛ بلکه با توجه به خواسته و هدف آنان از عمل و تغییرات مورد نیاز ، تکنیک مناسب آن ها بکار گرفته می شود. لازم به ذکر است که انتظارات مراجعه کنندگان از جراحی بینی ، نیز یکسان نخواهند بود.

عمل بینی در راستای دو هدف زیبایی و درمانی انجام پذیر است. برخی از افراد تنها تمایل دارند عیوب شکل دماغ خود را برطرف سازند. این عیوب ممکن است افتادگی نوک بینی ، قوز و برآمدگی استخوان آن ، پهن بودن پره های دماغ یا تمامی این موارد باشند.

در برخی افراد نواقص عملکردی ساختار بینی ، امکان دارد ظاهر آن را نیز تحت تاًثیرقرار داده باشد ؛ از این رو افراد در جهت رینوپلاستی درمانی اقدامات لازم را به عمل می آورند. از جمله ایراداتی که فعالیت بینی را مختل می سازند می توان به انحراف سپتوم بینی ، شکستگی استخوان آن و همچنین پولیپ بینی اشاره کرد. در این دسته از متقاضیان پس از انجام جراحی درمانی بینی ، مشکلات ظاهری آن نیز برطرف می شود.

این امکان نیز وجود دارد که ساختار بینی فرد ، به طور جداگانه ، هم به لحاظ عملکردی و هم از دید زیبایی دچار نواقصی باشد. از این رو لازم است که او طی یک پروسه ،عمل زیبایی و درمانی بینی را انجام دهد که به اصطلاح به آن سپتورینوپلاستی می گویند.

حال با توجه به این که شخص در کدام یک از این گروه ها قرار می گیرد ، مشخصاً دشواری پروسه آن تعیین می گردد. بدین نحو با توجه به اصلاحات لازم و البته انتظارات فرد از عمل ، روشی مناسب و متفاوت با شخصی دیگر برای او اتخاذ می شود.

انواع روش های جراحی بینی

به طور کلی عمل های بینی طی دو تکنیک باز و بسته انجام می پذیرند که با توجه به موارد ذکر شده در مطالب فوق یکی از آن ها برای فرد در نظر گرفته می شود.

چگونگی جراحی بینی به روش باز

طی عمل بینی به روش باز ، جراح در حد فاصل میان دو سوراخ دماغ ، یعنی کلوملا، برش کوچکی به شکل حرف z ایجاد می کند. در این تکنیک با توجه به نحوه برش دهی ، تمام ساختار بینی در دسترس متخصص قرار گرفته و او بر تمام بافت های سازنده اشراف کامل دارد. این مورد یکی از مزیت های این روش می باشد. بدین ترتیب جراح بینی می تواند با دقت بیشتری تغییرات لازم را اعمال نماید.

اشاره کردیم که با بکارگیری این روش ، فرد متخصص می تواند تسط کاملی بر ساختمان دماغ داشته باشد. بدین صورت ، رینوپلاستی باز برای جراحی ترمیمی بینی ، عمل بینی کج ، جراحی بینی شکسته و به طور کلی دماغ هایی که به تغییرات زیادی نیازمند هستند ، تکنیک مطلوبی در نظر گرفته می شود. از آن جایی که معمولاً رینوپلاستی های پیچیده تحت این متد انجام می پذیرند ، جراح برای افراد از بیهوشی عمومی کمک می گیرد.

چگونگی جراحی بینی به روش بسته

در عمل بینی به روش بسته ، برخلاف روش باز ، برشی بر روی ظاهر بینی پدید نمی آید. بلکه تمام برش های لازم درون دماغ ایجاد می شوند. بدین نحو بعد از جراحی هیچگونه اثری از محل جراحت و بخیه در معرض دید قرار نمی گیرد. نحوه برش دهی در این تکنیک دسترسی محدود تری را برای جراح ایجاد می کند. از این رو ایشان نمی تواند تغییرات زیادی بر روی بافت ها اعمال نماید.

تکنیک رینوپلاستی بسته برای بینی هایی که به تغییرات کمتری احتیاج دارند مناسب تر است. البته عمل بینی با این روش نیاز به تجربه و مهارت بالای جراح دارد. چرا که از طریق یک برش محدود باید اصلاحات را به نحو احسن انجام دهد. یکی از نکات مثبت جراحی بینی به روش بسته این است که به دلیل آن که بافت ها به میزان کمتری دستخوش تغییرات می شوند ، ورم دماغ بعد پروسه بسیار کمتر بوده و مدت ریکاوری نیز کوتاه تر می باشد.