یکی از مواردی که جراحان پس از جراحی بینی و عمل ترمیمی بینی به مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند ، چسب زدن بینی است. پس از عمل ، دماغ برای سازگاری با فرم و محل جدید خود به زمان و یکسری مراقبت های لازم ، نیاز دارد. از آن جایی که نتیجه نهایی هر یک از انواع رینوپلاستی ، چندین ماه بعد از پروسه نمایان می گردد ، فرد می بایست تمام توصیه های پزشکی را به دقت انجام دهد.

 

چسب زد بینی

هدف از چسب زدن بینی

اولین دلیل استفاده از چسب بر روی دماغ پس از رینوپلاستی ، تشویق پوست برای مطابق شدن با شکل جدید ساختار زیرین خود می باشد. این عمل خصوصاٌ برای افرادی که پوست دماغشان ضخامت بسیاری دارد ، اثرگذاری مطلوبی خواهد داشت. چرا که این گروه از افراد برای دستیابی به بینی جدید خود ، بیش از حد معمول به زمان نیازمند هستند. علاوه بر این کسانی که بینی گوشتی دارند ، به میزان بیشتری در معرض خطر اسکار و تشکیل پینه بر روی دماغشان ، قرار دارند. اگر این اتفاق وقوع یابد ، مانع از قرارگیری صحیح نواحی دیگر پوست بر روی ساختارهای استخوانی و غضروفی می شود. چسب زدن بینی در راستای کاهش ریسک بروز این عوارض احتمالی ناخوشایند انجام می پذیرد.

زمان مناسب چسب زدن بینی

بسته به شرایط هر فرد و تشخیص پزشک ، مدتی بعد از جراحی ، گچ دماغ برداشته می شود. پس از باز شدن بانداژ و دیگر پانسمان های موجود ، زمان چسب زدن بینی فرا می رسد. این پروسه باید تا چندین ماه ادامه پیدا کند. نوع بینی فاکتوری است که در مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از چسب ، دخیل می باشد. بینی های استخوانی به جهت نازک بودن پوست و اسکلت محکم آن ها در قیاس با دماغ های گوشتی به مدت کمتری به زدن چسب بر روی بینی ادامه می دهند؛ چرا که تورم این دسته از دماغ ها بسیار کمتر بوده و احتمال بروز اسکار نیز برای آنان پایین می باشد.

معمولاً گفته می شود تا یک الی دو ماه بعد از عمل بینی بهتر است به طور مداوم از چسب دماغ استفاده شود. بعد از آن باید به پزشک خود مراجعه نمایید تا ایشان پس از معاینه و ارزیابی روند بهبودی بینی ، در مورد ادامه دادن یا ندادن این پروسه تصمیم گیری نماید. دکتر از شما می خواهد قبل از خواب شبانه حتماً بینی خود را چسب بزنید و صبح پس از بیدار شدن می توانید چسب را بردارید. هر چند اگر بتوانید به مدت طولانی تری آن را بر روی دماغ نگه دارید ، بهتر می باشد. اما برخی افراد به دلایل مختلف مانند حساسیت ممکن است نتوانند بیشتر از یک بازه زمانی چسب را تحمل کنند.

نحوه چسب زدن بینی

پیش از آن که برش های چسب را بر روی دماغ قرار دهید ، بایستی پوست بینی و نواحی گونه را با استفاده از پدهای الکلی تمیز نمایید. این روند کمک می کند تا هرگونه چربی و مواد آرایشی بر روی پوست به طور کامل از بین روند و چسب به طور مطلوبی بر روی پوست بچسبد.

مراحل زدن چسب به بینی

برای آن که هنگام زدن چسب بینی دید لازم را داشته باشید ، باید جلوی آینه در مکانی با نور کافی قرار بگیرید. بهتر است از چسب هایی استفاده کنید که عرض آن ها بین یک تا 1.5 سانتی متر باشد. برای برشی دهی چسب باید طول آن به اندازه ای باشد که بینی را به طور کامل بپوشاند و از طرفین تا حدی بر روی گونه ها قرار گیرد. هر چه از پل دماغ به نوک بینی نزدیک تر می شوید باید طول چسب را نیز افزایش دهید. زیرا عرض نوک دماغ از پل آن بیشتر است. به طور کلی بر حسب سایز دماغ تان، باید چسب را به صورت 6 الی 8 قطعه 3 یا 4 سانتی متری و 2 قطعه 10 یا 12 سانتی متری برش دهید.

حال بعد از آماده سازی قطعات ، زدن چسب را باید از بالای بینی شروع کنید. به طوریکه دو طرف قطعه چسب را گرفته ، ابتدا بخش مرکزی آن را به استخوان بینی می چسبانید و سپس دو طرف دیگر را بر روی پوست قرار می دهید. برای چسباندن قطعه دوم همین روند را تکرار کرده ، منتها باید بخشی از چسب دوم بر روی قطعه اول قرار گیرد. این روند را تا نزدیکی نوک بینی ادامه می دهید. پس از قرار دادن چسب ، کمی آن را بر روی پوست فشار داده تا کاملاٌ تثبیت شود.

در ناحیه نوک بینی قطعات چسب 10 یا 12 سانتی متری را به شکل حرف U ، از وسط بر روی بخش تحتانی دماغ قرار داده و سپس دو طرف آن را به سمت بالا برده بر روی بینی بچسبانید. برای دفعات نخست جهت زدن چسب لازم است به پزشک خوب عمل بینی مشهد مراجعه نمایید. پس از آموزش توسط دکتر زرین قلم ، یکی از بهترین جراح بینی در مشهد و یادگیری آن می توانید این روند را در منزل انجام دهید.

نحوه برداشتن چسب از روی بینی :

همانطور که اعمال چسب بر روی این ناحیه تحت درمان مهم و حائز اهمیت است برداشتن آن نیز تاثیر گذار می باشد و باید بر اساس توصیه های بهترین جراح بینی مشهد آن را از روی پوست برداشت. طبق اطلاعات از قبل همگی می دانیم که استفاده کردن از چسب مخصوص بینی پس از عمل زیبایی بینی تنها به دلیل تثبیت بهتر پوست بر روی غضروف و استخوان می باشد و در نهایت کاهش میزان تورم و کبودی رخ داده شده است. در نتیجه اگر روند چسب زدن و همینطور برداشتن آن را به درستی انجام ندهید ، بی شک این کار بی نتیجه بوده و مزایای را در بر نخواهد داشت. این کار بایستی به آرامی صورت بگیرد و جهت بلند کردن چسب از روی بینی نیز از پایین به سمت بالا باشد. چسب بینی را باید قبل از برداشتن خیس کنید که کمترین میزان چسبندگی را داشته باشد که در پی جا به جایی آن آسیبی به پوست وارد نشود.

مزایای چسب زدن بینی :

طبیعتا با آگاهی به این امر که استفاده از یک روش چه میزان منفعت و مزایا را برای ما به همراه دارد فرد بیشتر ای پیش ترغیب می شود که آن را به درستی انجام دهد. به همین دلیل بهتر است که ابتدا مزیت های اصلی چسب زدن بینی را شرح دهیم.

  • کاسته شدن مقدار ورم بینی :

پس از اتمام عمل بینی یکی از عارضه های احتمالی بروز تورم است که باید در دوره ریکاوری با رعایت برخی نکات مدت بهبودی آن را کاهش داد. یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که توسط دکتر محمد علی زرین قلم بیان می شود ، چسب زدن بینی است. از متداول ترین و مهم ترین مزایای این روش می توان به کاهش میزان تورم به وجود آمده اشاره کرد.

  • کم شدن احتمال افتادگی بینی :

از شایع ترین دلواپسی های کاندیدای رینوپلاستی ، افتادگی بینی پس از پروسه است. که با استفاده از چسب بینی می توان این احتمال را به حداقل رساند.