مراقبت های بعد از جراحی پلک که از جمله محبوب ترین جراحی های زیبایی به شمار رفته و در اصطلاح از آن با نام جراحی پلک یاد می شود شامل یکسری نکات مراقبتی و دستورالعمل ها می باشد که بیمار با رعایت آن ها در کنار موارد دیگری همچون انتخاب یک پزشک خوب، می تواند مطلوب بودن نتایج به دست آمده از این جراحی زیبایی را تا حد بسیار زیادی تضمین نماید. رعایت و انجام دقیق این نکات مراقبتی همچنین موجب می شود تا فرد بعد از جراحی دچار عوارض جدی نشده و دوران نقاهت او به سرعت سپری شود. در ذیل توضیحات جامعی در رابطه با این نکات مراقبتی را خدمت تان ارائه نموده ایم.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

چه انتظاراتی باید بعد از جراحی پلک داشت؟

قبل از پرداختن به نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک نیاز است تا شما انتظارات خود را از نتیجه جراحی اعلام کنید. این جراحی زیبایی به طور معمول به طور سرپایی انجام شده و فرد بلافصله بعد از جراحی می تواند از بیمارستان مرخص شود. البته در برخی موارد، با توجه به وضعیت بیمار و صلاحدید پزشک ممکن است نیاز به یک شب بستری فرد در بیمارستان باشد؛ بهترین محیط برای استراحت، توسط ترجیحات پزشک و بیمار تعیین می گردد.

بلافاصله بعد از جراحی و در اوایل دوران نقاهت بیمار، مقداری تورم و قرمزی در اطراف نواحی بخیه خورده بروز می نماید که کاملاً طبیعی است. میزان این عوارض در هر فرد و با توجه به مواردی همچون ویژگی های بدنی منحصر به فرد آن ها متفاوت بوده، در برخی زیاد و در برخی کم می باشد.

امکان دارد فرد بعد از جراحی دچار خشکی چشم گردد که این عارضه موقتی نیز کاملاً طبیعی بوده و با استفاده از پماد مخصوص برطرف می گردد. ممکن است فرد به دنبال استفاده از پماد دچار تاری موقتی دید گردد که جای هیچگونه نگرانی نیست.

به طور کلی باید بگوییم که تاری دید یکی از شایع ترین عوارض جانبی جراحی زیبایی پلک بوده و حتی ممکن است چشم های فرد در دوران بهبودی به نور نیز حساس شوند.

مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی پلک

  • بعد از جراحی در چشم های خود احساس مقداری درد و تنگی خواهید داشت که درد را می توان با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک تا حد بسیار زیادی کاهش داد.
  • به منظور ایجاد تسریع در روند فروکش کردن تورم ناشی از جراحی ، بر روی پلک ها و ناحیه هایی که دچار تورم شده اند کمپرس سرد قرار دهید.
  • محل بخیه ها را با استفاده از پمادهای تجویز شده چرب نگه دارید.
  • از قطره های چشمی به منظور پیشگیری از خشکی چشم ها بهره بگیرید.
  • در هفته اول بعد از جراحی از انجام فعالیت هایی همچون مطالعه کردن و تماشای تلویزیون که موجب خشکی چشم ها می شوند اجتناب کنید.
  • سرتان را هنگام خواب از سطح بدن تان بالاتر نگه دارید؛ این کار موجب کاهش سریع تر تورم و کبودی بروز یافته می شود.
  • برای محافظت از پلک و چشم های خود در برابر نور خورشید از عینک آفتابی بهره بگیرید.
  • از انجام فعالیت های سنگینی همچون بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و و حتی گریه کردن که موجب افزایش فشار در چشم ها می شود اجتناب نمایید و غیره.