واژه سپتورینوپلاستی ترکیبی از دو واژه سپتوپلاستی ( جراحی انحراف بینی ) و رینوپلاستی ( جراحی بینی برای افزایش زیبایی) بوده و هدف از انجام آن برطرف کردن همزمان مشکل انحراف بینی و ایرادات موجود در ظاهر آن می باشد. در ذیل به ارائه توضیحات جامع تری در رابطه با این عمل جراحی پرداخته ایم.

 

سپتورینوپلاستی

 

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که با انجام آن می توان تمامی ایرادات موجود درظاهر بینی را برطرف نموده و بدین ترتیب شکل ظاهری بینی را بهبود بخشید. از جمله ایراداتی که با انجام این عمل جراحی قابل رفع هستند عبارتنداز:

 • قوز بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بیش از اندازه کوچک یا بزرگ بودن بینی
 • نامتقارن بودن حفره های بینی
 • بیش از اندازه گوشتی و بزرگ بودن نوک بینی
 • پهن بودن بینی و غیره.

لازم به ذکر است که سایر اجزای صورت به خصوص گونه، لب و چشم ها نیز بعد از جراحی تغییر نموده و چهره فرد به دلیل ایجاد هارمونی و تناسب بین بینی و دیگر اجزای صورت زیباتر خواهد شد.

سپتوپلاستی چیست ؟

هدف از انجام این عمل جراحی برطرف کردن انحراف موجود در تیغه بینی، درمان انسداد بینی و مشکلات تنفسی ناشی از منحرف بودن سپتوم می باشد. این عمل جراحی تغییری در ظاهر بیمار ایجاد نکرده و تنها موجب صاف شدن تیغه بینی می شود به همین دلیل توقعات افرادی که خواستار ایجاد بهبود در ظاهر بینی و صورت خود هستند را برآورده نمی کند. از همین رو افرادی که خوستار رفع توامان مشکلات ظاهری بینی و انحراف سپتوم هستند باید برای انجام این جراحی اقدام نمایند.

سپتورینوپلاستی

معنی کلمه سپتورینوپلاستی

اگر بخواهیم  معنی این واژه  را در لغت توضیح دهیم به نتیجه ای همانند اصلاح بینی خواهیم رسید. همانطور که در طول این مقاله بیان شد این عمل که با نام سپتورینوپلاستی نیز شناخته شده است بیشتر با لایه میان دو حفره بینی یا همان کلوملا سر و کار دارد. به همین خاطر نام این عمل جراحی  از این قسمت یعنی سپتوم بینی نشات گرفته شده است.

پروسه جراحی سپتورینوپلاستی

جراح بینی در زمان انجام این جراحی علاوه بر اینکه می تواند تیغه سپتوم بینی را اصلاح نماید قادر است عمل های جراحی زیبایی مانند کوچک کردن پهنای بینی یا انجام جراحی به فرم طبیعی را انجام دهد. در این نوع جراحی پزشک با استفاده از یکی از تکنیک های جراحی ، تغییرات مورد نیاز  را بر روی بینی اعمال می کند.

عوارض عمل سپتورینوپلاستی

هر عمل زیبایی و غیر زیبایی بدون شک دارای عوارض کوچک و بزرگ می باشد و بی شک عوارض این نوع جراحی نیز بعد از انجام پروسه قابل مشاهده خواهد بود. اما باید بگویم که نباید نگران باشید! پس از انجام این پروسه به دلیل ایجاد تغییر بر روی استخوان بینی بدون شک صورت و اطراف بینی و حتی خود بینی متورم و کبود خواهد شد.

این تغییر در تمامی عمل های جراحی زیبایی بینی قابل مشاهده بوده و کاملا طبیعی می باشد. شما عزیزان با رعایت نکات مراقبتی می توانید تورم و کبودی به وجود آمده را کاهش داده و از بین ببرید. علاوه بر آن ممکن است بر روی بینی یا داخل آن از بخیه استفاده شده باشد. که اصلا جای نگرانی نباید داشته باشد. چرا که بخیه های داخلی به مرور زمان جذب پوست می شود و بخیه های خارجی نیز پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با دستور و اجازه پزشک برداشته می شود و مشکلی به وجود نمی آورد.

فواید سپتورینوپلاستی

انجام این نوع عمل جراحی دارای فواید و مزیت های بسیار زیادی می باشد که این فواید و مزایا می تواند باعث شود هر کسی که در بینی خود احساس یک مشکل کوچک و طبیعی کند راغب به انجام این عمل شود. از جمله فواید این نوع عمل جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با استفاده از این عمل جراحی می توان شکل ظاهری بینی را در صورت داشتن انحراف و کجی بهبود داده و در نتیجه اعتماد به نفس افراد را افزایش داد.
 • مشکلات تنفسی کوچک و بزرگ را به راحتی بر طرف کرد.
 • مشکلاتی مانند خر و پف های شبانه یا آپنه خواب را درمان کرد.
 • شکل کلی بینی را متناسب با فرم صورت تغییر داد.
 • عملکرد تنفسی بینی همراه با زیبایی آن به صورت همزمان و با یک دیگر بهبود داد.
 • به صورت همزمان هم انحراف تیغه بینی و هم شکل ظاهری آن را اصلاح و بهبود داد.

نشانه های انحراف تیغه بینی چیست؟

خفیف بودن تیغه بینی ممکن است با هیچ نشانه ای در فرد همراه نباشد اما زیاد بودن میزان انحراف بینی معمولاً با علائم ذیل برای بیماران همراه است:

 • سردرد مزمن
 • خونریزی بینی
 • گرفتگی بینی
 • تنفس با دهان
 • خروپف شبانه

دلیل انحراف تیغه سپتوم چیست؟

وجود انحراف در تیغه بینی ممکن است در اثر عوامل مختلفی باشد که ما در ذیل به شایع ترین آن ها اشاره نموده ایم:

 1. بروز اختلال در فرآیند رشد تیغه میانی بینی
 2. ضربه دیدن بینی
 3. وراثت و عوامل ژنتیکی
 4. وارد شدن آسیب به بینی نوزاد در حین پروسه زایمان و غیره.

 

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان لازم برای اصلاح اختلالات مذکور در دستان بهترین جراحان دنیا حداقل ۲ ساعت بوده و سرعت بیشتر و کمتر بودن زمان جراحی به معنای کامل بودن و خوب بودن جراحی نمی باشید.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد از پزشک خود در رابطه با این موضوع می پرسند و در تصمیم نهایی آن ها تاثیر بسیار زیاد خواهد داشت هزینه می باشد. بسیاری از افراد در سایت یا صفحات رسمی پزشکان سوالاتی مانند هزینه این عمل چقدر است؟ برای این جراحی چقدر باید پول پرداخت کنیم ؟ و غیره میپرسند. در پاسخ به این سوالات باید بگویم که هزینه در افراد مختلف این امکان وجود دارد تا هزینه ها متفاوت باشد. چرا که ممکن است مشکلات بینی و شکل ظاهری بینی یک فرد با فرد دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر مشکلات بینی یک فرد بسیار کم باشد و شکل ظاهری بینی او هیچ مشکلی نداشته باشد تغییرات و اصلاحاتی که نیاز است تا جراح بر روی بینی اعمال کند بسیار کم است و از همین رو هزینه نهایی کمتر از فرد دیگر می باشد.

به طور کلی می توانیم بگویم هزینه این عمل جراحی به فاکتور های مهمی مانند نوع بینی ، پوست آن ، میزان تغییرات و اصلاحات مورد نیاز ، دستمزد جراح ، کادر درمان ، محل قرار گیری بیمارستان و غیره بستگی دارد. از همین رو بهتر است برای کسب آگاهی از هزینه ها ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا او پس از بررسی و معاینه دقیق شما هزینه نهایی جراحی را به شما بگوید. عزیزانی که ساکن مشهد هستند و می خواهند از هزینه این نوع جراحی اطلاع پیدا کنند می توانند به مطب دکتر محمدعلی زرین قلم در مشهد مراجعه کنند.

آیا بیمه هزینه سپتورینوپلاستی را تقبل می کند؟

اکثر بیمه ها و از جمله بیمه های مانند تامین اجتماعی یا بیمه سلامت به دلیل اینکه در زمان انجام این جراحی شکل ظاهری بینی نیز تغییر می کند هزینه آن را تحت پوشش خود قرار نمی دهند.