جراحی گوش یا اتوپلاستی چیست ؟

جراحی گوش که در اصطلاح پزشکی ، تحت عنوان اتوپلاستی نیز شناخته می شود ؛ بر روی رفع ایرادات ظاهری گوش ( نقایص مادرزادی ، مشکلاتی که در اثر رشد ایجاد شده و همچنین ایرادات ایجاد شده در طی حوادث. ) تمرکز می کند و با اصلاح آن ها ، فرم ظاهری گوش ها را به حالت طبیعی برگردانده و موجب افزایش اعتماد به نفس افراد ، می گردد.

جراحی گوش

علت بدشکلی های گوش خارجی چیست ؟

در اکثر موارد ؛ علل بروز نقص در فرم ظاهری گوش ها ، مادرزادی بوده و از بدو تولد وجود دارد ؛ اما در طی فرایند رشد ، آشکار می شود ؛ گوش های برجسته و گوش های بزرگ تر از حد معمول ؛ از جمله اختلالات مادرزادی در شکل ظاهری گوش ها می باشند.

البته ناگفته نماند ؛ بروز نقص در فرم ظاهری گوش ها ، می تواند در اثر بروز حوادث متفاوت نیز ایجاد گردد.

در هر حال ؛ می توان با انجام عمل جراحی اتوپلاستی ، ناهنجاری های ظاهری گوش ها را برطرف کرد.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود ؟

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، به منظور رفع ایرادات گوش ها در ابتدا ، اقدام به ایجاد برش می کند ؛ لازم به ذکر است ، برش های مورد نیاز در اتوپلاستی با توجه به ناهنجاری موجود ، در یکی از نواحی پشت گوش یا داخل چین های درونی گوش ، ایجاد می گردد.

پس از ایجاد برش ، غضروف و پوست اضافه گوش ها حذف شده و غضروف های باقی مانده ، در ناحیه مناسب جایگذاری می گردند ؛ در نهایت ، برش های ایجاد شده ، بخیه زده شده و سپس ، با استفاده از یک باند ، گوش ها بسته می شوند.

لازم به ذکر است ؛ احتمال کاهش شنوایی در افراد پس از جراحی ، به علت قرارگیری باند بر روی گوش ها وجود دارد که با برداشتن آن نیز برطرف می گردد ؛ بنابراین ، جای هیچ گونه نگرانی در این باره وجود ندارد.

 

جراحی گوش

 

چه کسانی داوطلب ایده ال برای اتوپلاستی هستند؟

 • افراد سالم فاقد بیماری تهدید کننده زندگی یا عفونت های گوش مزمن درمان نشده
 • کودکان 5 ساله که غضروف گوش آنها به اندازه کافی پایدار شده است.
 • کسانی که دستورالعمل ها را به خوبی اجرا کرده و همکاری های لازم را انجام می دهند.
 • افرادی که نگاه مثبت و اهداف ویژه ای برای جراحی گوش در ذهن خود دارند.
 • افراد غیر سیگاری
 • جراحی گوش یک روند کاملاً شخصی بوده و شما نباید آن را به خواست شخص دیگر انجام دهید.

جراحی گوش چه چیزهایی را درمان می کند؟

 • نارضایتی افراد بزرگسال از جراحی گوش قبلی
 • گوش های بسیار بزرگ – این موقعیت میکروتیا نامیده می شود.
 • گوش های جلو آمده که گاهی در یک یا هر دو طرف، با درجات متغیر، اتفاق می افتد و با ازدست دادن شنوایی، ارتباطی ندارد.

 

جراحی گوش

 

اقدامات قبل از اتوپلاستی چیست؟

 1. در طول جلسه مشاوره درباره انتظارات و نتیجه مورد نظرتان صحبت کنید.
 2. پزشک را در جریان موقعیت های پزشکی، آلرژی های دارویی و درمان های دارویی خود قرار دهید.
 3. در خصوص داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو یا سایر موادی که در حال حاضر در حال مصرف آن هستید با پزشک خود صحبت کنید.
 4. اگر قبلاً جراحی انجام داده اید به پزشک اطلاع دهید.
 5. ارزیابی های پزشکی و تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.
 6. داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف نموده و طبق دستور وی، داروی قبلی را تنظیم کنید.
 7. سیگار کشیدن را در موعد مقرر شده  توسط جراح، ترک نمایید.
 8. از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب خاص و مکمل های گیاهی خودداری کنید، چون این مواد می تواند باعث افزایش خونریزی شود.
 9. جراح موقعیت سلامت عمومی، تاریخچه پزشکی و فاکتورهای خطر شما را ارزیابی می کند.
 10. عکس هایی را برای ثبت پزشکی می گیرد.
 11. درباره گزینه ها گفتگو کرده و یک دوره درمان را پیشنهاد می نماید.
 12. درباره نتایج احتمالی و خطرات و مشکلات بالقوه بحث می کند.
 13. درک تمام جنبه های جراحی گوش ، حائز اهمیت است. مضطرب بودن نسبت به انجام این جراحی طبیعی می باشد. از گفتگو کردن درباره احساسات خود با جراح پلاستیک تان اصلاً احساس خجالت نکنید.

اقدامات بعد از جراحی گوش :

 • درد بعد از جراحی ، طبیعی می باشد و با داروی مسکن قابل کنترل است.
 • گاهی در زیر پانسمان احساس خارش می کنید، نباید به پانسمان دست بزنید یا آن را برداریدغ اگر اینکار را انجام دهید باعث می شود که نتیجه مطلوب حاصل نشده و انجام یک جراحی دیگر مورد نیاز باشد.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح را با دقت مصرف کنید.
 • در خصوص زمان برداشتن پانسمان و کشیدن بخیه ها از پزشک سوال کنید.
 • از قرار دادن برش های جراحی در معرض فشار زیاد، نور آفتاب، خراش یا حرکت در طول دوره بهبود خودداری کنید.
 • دستورالعمل های جراح خود را با دقت دنبال کرده و حتماً در جلسه پیگیری تعیین شده توسط جراح، حضور پیدا کنید.

 

جراحی گوش

 

بعد از جراحی گوش چه نتایجی مورد انتظار شما هستند؟

جراحی گوش در رابطه با گوش های جلو آمده، زمانی که پانسمان قرار داده شده برای پشتیبانی از شکل جدید گوش در طول دوره اولیه بهبود برداشته می شود، تقریباً نتایج فوری را به دست می دهد. نتایج گسترده تر جراحی گوش در مراحل بعدی با گذر زمان نمایان تر خواهد بود.

عوارض عمل جراحی اتوپلاستی چیست ؟

کسانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی گوش گرفته اند ، باید به منظور درمان مناسب در انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش ، بسیار دقت نمایند ؛ چرا که ، اتوپلاستی در ظاهر عملی ساده به نظر می آید ؛ اما در حقیقت ، نیازمند پزشک زبده و با تجربه می باشد ؛ تا با آنالیز دقیق و تکیه بر دانش و مهارت خود جراحی را انجام دهد ؛ بدین ترتیب ، دستیابی به نتایج مطلوب محقق گردد.

در غیر این صورت ؛ بروز عوارض و خطراتی ؛ از جمله عفونت ، غیرقرینگی گوش ها ، بی حسی و از این قبیل موارد افزایش می یابد.

از دیگر عواملی که از بروز عوارض ناشی از عمل جراحی گوش ، جلوگیری می کند ؛ باید به دقت در رعایت توصیه و دستورالعمل های پزشک قبل و بعد از اتوپلاستی ، اشاره نماییم ؛ به همین علت ، همواره توصیه به دقت در رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی گوش ، می گردد ؛ بنابراین ، به هیچ عنوان در این باره سهل انگاری نکنید.

بعد از جراحی گوش چه اتفاقی می افتد؟

جراح پلاستیک دستورالعمل های خاصی را در خصوص جراحی در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید بعد از تکمیل روند، به منزل بازگردید. گوش ها و سر شما پانسمان می شود و تا روز هفتم یعنی زمانی که پزشک آن را از روی سر و گوش های شما برمی دارد دست نخورده باقی خواهد ماند.

در طول هفته اول بعد از جراحی، در حین خواب، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. بر روی گوش دراز نکشید. بعد از برداشتن پانسمان، باید به مدت 2 هفته از یک هدبند نرم استفاده کنید. به مدت 3 هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.

 

 

بهترین زمان برای اتوپلاستی

بهترین زمان برای انجام اتوپلاستی، رسیدن گوش ها به بلوغ کامل و قبل از شروع دوران اعمال فشار روانی ناشی از مسخره شدن توسط هم سن و سالان می باشد. این سن حدوداً در 5 تا 6 سالگی می باشد.

آیا می توان بعد از اتوپلاستی عینک زد؟

استفاده از عینک بلافاصله بعد از جراحی ناممکن است. حدوداً 3 هفته بعد از اتوپلاستی می توانید عینک بزنید.

آیا اتوپلاستی بر روی شنوایی فرد اثر می گذارد؟

اتوپلاستی هیچ تاثیری بر روی شنوایی فرد ندارد. بخش های میانی و داخلی گوش مسئول شنوایی هستند که در طول روند اتوپلاستی این نواحی دست نخورده باقی می مانند.

آیا می توان در طول روند اتوپلاستی نرمه گوش را کوچک کرد؟

بله . در طول روند اتوپلاستی می توان به راحتی نرمه گوش را نیز کوچک کرد.

اگر در اثر انداختن گوشواره، پارگی در نرمه گوش ایجاد شده باشد چگونه می توان آن را درمان کرد؟

نرمه گوش پاره شده را می توان به راحتی در طول یک روند 15 دقیقه ای تحت بی حسی موضعی در مطب پزشک درمان نمود. حتی بعد از روند، می توان نرمه گوش درمان شده را پس از بهبود یافتن کامل دوباره سوراخ کرد.

آیا می توان جراحی جوانسازی را بر روی گوش ها انجام داد؟

آسان ترین روش برای رسیدن به این هدف، پهن کردن نرمه گوش با استفاده از فیلرهای قابل تزریق می باشد. این یک روند سریع، آسان و بدون درد بوده و دارای حداقل زمان ریکاوری می باشد. با این تکنیک نرمه گوش ناصاف و دراز، درمان شده و شکل ظاهری آن بهبود می یابد. در مواردی که نرمه گوش بسیار دراز شده است، یک دستاورد ویژه باید از طریق جراحی جزئی اجرا شود. در این دستاورد، یک برش قاچ مانند با تکنیک استارپلاستی در گوش های دراز شده ایجاد می شود.

مزایای اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یک روند اصلاحی است که به شکل ظاهری گوش ها بهبود بخشیده و معمولاً از برجستگی آن ها می کاهد. برخی از مشکلاتی که با اتوپلاستی قابل درمان هستند عبارتند از:

 • گوش های فنجانی که در آن، گوش ها بسیار کوچک هستند.
 • گوش صدفی که در آن، لبه بیرونی گوش فاقد انحنای مناسب می باشد
 • گوش های آویزان که در آن، لبه فوقانی بیرونی گوش به طرف پایین تا خورده است.
 • اصلاح شکل گوش، مزایای روحی و فیزیکی را به همراه دارد. در کودکان اتوپلاستی می تواند به مسخره شدن توسط دیگران به دلیل شکل ناهنجار گوش ها خاتمه دهد.
 • کودکان حس اعتماد به نفس خود را در دوره ای از زندگی شان بدست می آورند که در آن دوران، در معرض بیشترین آسیب پذیری از سوی تعاملات اجتماعی قرار دارند.
 • بعد از رینوپلاستی بسیاری از بیماران حس آرامش روحی را ابراز کرده و از نرمال به نظر رسیدن چهره خود راضی و خشنود هستند. در نهایت، اتوپلاستی یک روند قابل اعتماد است که به شکلی بی خطر، توسط جراح پلاستیک قابل اجرا می باشد.

 

 

جراحی گوش

 

سخن آخر

اتوپلاستی یک جراحی زیبایی برای گوش است که برای تنظیم اندازه، شکل یا موقعیت گوش های شما مورد استفاده قرار می گیرد.

افراد اتوپلاستی را به دلایل مختلف مثل جلوآمدگی زیاد گوش، بزرگتر یا کوچکتر بودن گوش ها نسبت به حد نرمال یا داشتن یک شکل غیر عادی، انجام می هند.

انواع گوناگون اتوپلاستی وجود دارد. نوع  و تکنیک استفاده شده به نیازهای شما بستگی دارد. ریکاوری معمولاً چند هفته طول می کشد.

اگر شما قصد انجام اتوپلاستی را دارید، به دنبال جراح پلاستیکی بگردید که صاحب سال ها تجربه بوده و میزان رضایت بیماران از این جراح، در درجه بالایی قرار داشته باشد.

هزینه عمل زیبایی گوش چقدر است ؟

عمل جراحی اتوپلاستی ، تحت بی حسی موضعی بدون بی هوشی و همچنین تحت بی هوشی عمومی قابل انجام می باشد. اما با توجه به اینکه این عمل تحت بی هوشی عمومی در محیط کنترل شده اتاق عمل همراه با امکانات بیشتری می باشد و با توجه به اینکه با پیشرفت های جدید و کشف دارو های کم عارضه جدید ، نتایج این عمل از نظر زیبایی ، تحت بی هوشی های سبک در اتاق عمل بهتر می باشد. البته هزینه اعمال جراحی تحت بی هوشی سبک مقداری بیشتر است.
بسیاری از بیماران به علت کاهش هزینه ها یا ترس از بی هوشی درخواست انجام اعمال جراحی تحت بی حسی موضعی را دارند.

توصیه دکتر محمد علی زرین قلم :

خدمت آن دسته از عزیزان عرض می کنم ؛ بنده در تجربه این چند ساله و انجام این عمل در هر دو شرایط ، با توجه به نتایج مطلوب تر زیبایی و داروهای کم عارضه جدید بی هوشی ، انجام این عمل را تحت بی هوشی سبک در محیط استاندارد اتاق عمل ، توصیه می نمایم.

آیا بیمه هزینه جراحی گوش را متقبل می شود ؟

خیر ؛ بیمه ، تنها هزینه جراحی های درمانی را تحت پوشش قرار داده و هزینه جراحی های زیبایی را پرداخت نمی کند.