شکستگی بینی به دلیل برجسته بودن این عضو ( این ویژگی بینی، آن را بیشتر از سایر اجزا در معرض ضربه قرار می دهد) متداول ترین شکستگی استخوانی صورت می باشد. پزشک به منظور تشخیص شکستگی بینی به آرامی بر روی بخش بیرونی بینی و مناطق اطراف آن فشار وارد می کند. او به داخل مجاری بینی شما نگاه می اندازد تا گرفتگی و علائم دیگر بینی شکسته را در آن کنترل کند. برای اینکه شما در طول آزمایش احساس راحتی بیشتری داشته باشید، پزشک گاهی از بی حسی ، اسپری بینی یا تزریق موضعی استفاده می کند . اشعه ایکس یا دیگر مطالعات تصویربرداری معمولاً الزامی نمی باشد. با این وجود ، وقتی شدت آسیب دیدگی به اندازه ای باشد که انجام آزمایش کامل فیزیکی غیر ممکن گردد، یا پزشک به وجود برخی آسیب های دیگر مشکوک باشد، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) توصیه می شود. همیشه بای درمان دماغ شکسته فوراً جراحی بینی انجام نمی شود بلکه ابتدا یکسری درمان های محافظه کارانه انجام شده سپس در صورت عدم رفع مشکل به طور کامل ، جراحی بینی شکسته انجام می شود.

 

جراحی بینی شکسته

 

چگونه می توان فهمید که بینی شکسته است؟

نشانه های یک بینی شکسته عبارتند از:

 • درد در بینی و نواحی اطراف آن
 • خم شدن یا کج شدن بینی
 • خونریزی از داخل بینی
 • شنیده شدن صدایی شبیه مالش یا سایش در زمان حرکت دادن بینی
 • متورم شدن بینی یا ناحیه اطراف آن که می تواند باعث خمیده و کج به نظر رسیدن بینی شود حتی اگر نشکسته باشد.
 • بینی گرفته که قابل تمیز کردن نباشد که این به معنی مسدود شدن مجاری بینی می باشد.
 • کبودی در اطراف بینی و چشم که معمولاً طی دو تا سه روز ناپدید می شود.

درمان شکستگی بینی

اگر شکستگی جرئی بوده و باعث کج شدن بینی یا بدشکل شدن آن نشده باشد، شما به انجام درمان پزشکی نیاز ندارید. پزشک، معیارهای خود مراقبتی ساده از قبیل استفاده از یخ بر روی ناحیه و استفاده از داروهای بدون نسخه را توصیه می کند.

ترمیم جابجا شدگی و شکستگی ها

پزشک شما می تواند بینی تان را به صورت بسته یا در صورت نیاز با عمل جراحی باز ترمیم کند.

 

جراحی بینی شکسته

 

ترمیم بسته

اگر شکستگی باعث جابجا شدن استخوان ها و غضروف بینی شده باشد، پزشک به صورت بسته یا کلوز آن ها را ترمیم می کند. این کار باید ظرف 14 روز از زمان وقوع شکستگی و ترجیحاً سریع تر، انجام شود.

در طول روند ، پزشک اقدامات زیر را انجام می دهد:

برای کاهش درد در هنگام آزمایش بینی ، دارو تزریق کرده یا از اسپری بینی استفاده می کند.

از اسپکولوم برای باز کردن سوراخ بینی استفاده می نماید.

از ابزار ویژه برای ترمیم استخوان های شکسته و غضروف استفاده می کند.

پزشک با استفاده از مش در داخل بینی و پوشش بر روی آن، بینی را پانسمان می کند. پانسمان معمولاً باید تا ۳ روز بماند. در این مدت، آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت توسط باکتری هایی که اغلب در بینی ساکن می شوند، تجویز می گردد.

جراحی باز بینی شکسته چگونه انجام می شود؟

شکستگی های شدید و چندگانه یا شکستگی هایی که در طول 14 روز بعد از شکستگی درمان نشده اند، کاندیدای ترمیم بسته نمی باشند. در این موارد، جراحی برای ترمیم استخوان ها و شکل دادن مجدد به بینی، الزامی می باشد.

اگر شکستگی به تیغه بینی آسیب زده باشد و باعث گرفتگی یا دشوار شدن تنفس شود، جراحی بازسازی توصیه می شود. جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد اما جراحی باز در اطاق عمل و تحت بی هوشی می باشد.

زمان مناسب برای درمان شکستگی بینی

شکستگی های بینی معمولاً به دلیل تورم ناشی از آسیب دیدگی، در روز حادثه انجام نمی شود. پس از گذر چند روز و کاهش تورم، درمان شکستگی بینی که جراحی شکستگی بینی بسته نامیده می شود، قابل اجرا می باشد.

این نوع درمان شکستگی بینی باید ظرف 10 تا 14 روز از زمان آسیب دیدن بینی انجام شود. تا امکان دستکاری و ایجاد تغییرات لازم در استخوان ها وجود داشته باشد. در افرادی که بلافاصله بعد از شکستگی استخوان بینی درمان را پیگیری نمی کنند، رینوپلاستی برای ترمیم به یک شیوه به تاخیر افتاده، حداقل 6 ماه بعد از آسیب دیدگی، گزینه درمان خواهد بود.

 

 

چه کسانی داوطلب ایده آل درمان شکستگی بینی هستند؟

شکستگی بینی به تنهایی بعنوان شاخص درمان شکستگی های بینی کفایت نمی کند. بهترین کاندیدایدرمان شکستگی بینی افرادی با شرایط زیر می باشند:

 • انسداد بینی در اثر آسیب دیدگی منجر به شکستگی بینی
 • تغییر زیبایی بینی در اثر آسیب  منجر به شکستگی بینی
 • هر دو این معیارها باید قبل از تصمیم به درمان شکستگی بینی با جراحی محقق شده باشد.

جراحی پلاستیک بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی شکستگی بینی کاهشی بسته برای شکستگی های استخوان بینی حاد با پیامدهای فانکشنال و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع جراحی هیچ برشی در پوست ایجاد نمی شود. به جای آن، ابزار جراحی بعد از دستیابی به رفع گرفتگی مطلوب، در سوراخ بینی وارد می شود.

دکتر زرین قلم با استفاده از این ابزار استخوان هایی بینی و ساختارهای اطراف آن را با هدف بازیابی موقعیت نرمال استخوان های بینی شکسته شده دستکاری می کند.

آیا شما به جراحی بینی نیاز دارید؟

شکستگی بینی ساختار درونی و بیرونی بینی را تغییر می دهد. بیشتر اوقات، شکستگی بینی بهبود می یابد ولی موقعیت قرار گرفتن استخوان نامطلوب است. گاهی سپتوم و دیگر مولفه های داخلی آسیب دیده و اختلالاتی را در تنفس ایجاد می کنند. همچنین برخی اوقات بینی به شکل کج بهبود یافته و تغییراتی را در شکل ظاهری این اندام ایجاد می نماید. رینوپلاستی شکل و عملکرد بینی را حتی در بینی های شکسته ای که قبلاً بهبود یافته اند، بازیابی می نماید.

چگونه برای جراحی بینی آماده شویم؟

وقتی جراحی شکستگی بینی کاهشی بسته برای درمان شکستگی استخوان های بینی توصیه شد، چندین اقدام برای آماده شدن جهت اجرای روند الزامی می باشد. این اقدامات عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف برخی داروها و مکمل های خاص از قبیل ایبوپروفن، ناپروکسن، آسپرین، وارفارین و ویتامین E که باعث رقیق شدن خون می شود.
 • تهبه داروهای تجویز شده توسط دکتر زرین قلم جهت مصرف قبل و بعد از جراحی شکستگی بینی از قبیل آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن
 • شناسایی یک مکان مناسب در منزل و درخواست کمک از یکی از نزدیکان در طول جراحی
 • خودداری از خوردن و نوشیدن بعد از نیمه شب روز قبل از جراحی

روند جراحی بینی چگونه است؟

جراحی شکستگی بینی بر حسب پیچیدگی جراحی و تاریخچه پزشکی فرد، تحت بی حسی درون وریدی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

قبل از جراحی آنتی بیوتیک به صورت خوراکی یا تزریقی جهت کمک به کاهش خطر عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. سپس جراحی آغاز شده و بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

ریکاوری جراحی بینی شکسته

بعد از تکمیل جراحی بینی شکسته ، بخش بیرونی این اندام گچ گرفته می شود. این گچ یک هفته بعد از جراحی در مطب پزشک برداشته می شود. به منظور کمک به پایدار سازی ساختارهای بینی، پکینگ در داخل آن استفاده می شود. کبودی و تورم بعد از جراحی شکستگی بینی رایج بوده و بعد از 1 تا 2 هفته فروکش می کند. در هفته اول بعد از جراحی، اقدامات زیر جهت پیشگیری از خونریزی بینی لازم الاجرا می باشد:

 • بالا نگه داشتن سر، تحت زاویه حداقل 30 درجه
 • عطسه کردن با دهان باز
 • اجتناب از فین کردن
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین

شکستگی در چه بخش های از بینی اتفاق می افتد ؟

می توانیم بگویم عموما استخوان و غضروف بینی مناطقی هستند که شکستی در آن ها رخ می دهد. باید توجه کرد که شکستگی دماغ مسئله ای بسیار ساده و غیر حیاتی نیست که بتوان از درمان آن صرف نظر کرد یا درمان آن را به تاخیر انداخت؛ چرا که این عارضه می تواند موجب به وجود آمدن لخته های خونی در تیغه بینی شود و به دنبال آن زمینه ای برای پدید آمدن اختلال تنفسی گردد. از دیگر عوارض این عارضه می توان به تغییر فرم در ظاهر بینی اشاره نمود که ناشی از وارد شدن ضربه شدید به تیغه بینی به وجود آمده است.

انواع شکستگی بینی

شکستگی بینی را می توان به دو دسته کناری و روبرویی تقسیم کرد که در ادامه به توضیح مختصر و مفید آن ها پرداخته ایم:

شکستگی از کنار : این نوع شکستگی شایع ترین نوع می باشد و به دلیل اصابت ضربه به بخش کناری بینی پدید می آید و پس از آن یک طرف از بینی دچار فرورفتگی شده و طرف دیگر کمی برامده و متورم می شود.

شکستگی از روبرو : در این نوع شکستگی، آسیب به قسمت بالایی دماغ و صورت وارد می شود. در این نوع شکستگی به وجود آمدن مشکلاتی مانند بد فرم شدن شکل بینی و ایجاد فرو رفتگی در قسمت ستونچه یا پل بینی به حداقل می رسد.

شکستگی بینی در کودکان

اصابت ضربه به دماغ کودکان نیز می تواند موجب بروز شکستگی استخوان بینی شود. اما متاسفانه بنا بر دلایل متفاوت این امکان وجود دارد که برخی از والدین آن را جدی نگیرند و در پیگیری آن غفلت نمایند. از دلایلی که ممکن است باعث شود تا والدین نسبت به درمان اقدام نکنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوچک بودن استخوان ها و عدم تشخیص شکستگی

همکاری نکردن کودک در زمان معاینه

داشتن درد و تورم شدید

در چنین مواردی بالا بودن تجربه ، مهارت و تبحر پزشک کمک بسیار زیادی به تشخیص و درمان این مشکل می کند. از همین رو توصیه می شود جهت انجام جراحی بینی شکسته حتما به پزشک متبحر و با تجربه مراجعه نمایید.

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک

چنانچه بینی عادی به نظر برسد و تنفس فرد با هیچ نوع مشکلی رو به رو نباشد نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر فرد هوشیاری خود را از دست داد ، جراحت شدید دیگر ایجاد شده ، حالت ذهنی فرد تغییر نموده و خونریزی با هیچ یک از روش های مراقبتی متوقف نمی شود. باید سریعا با اورژانس تماس حاصل فرمایید. بهتر است در این زمان از تکان دادن فرد اجتناب کنید. به وجود آمدن هماتوم یا لخته های خون در تیغه بینی یک مورد اورژانسی و بسیار حسس بوده که می تواند موجب ایجاد عفونت و آسیب به غضروف بینی شود.

آیا بعد از عمل بینی شکسته بینی به حالت اول و طبیعی خود باز می گردد؟

بینی شکسته بعد از معالجه و درمان ؛ به طور معمول بدون داشتن هیچ عارضه ای بهبود پیدا می کند و مجدداً شکل و حالت طبیعی خود را به دست می آورد. چنانچه بعد از جراحی از فرم بینی خود ناراضی بودید یا در تنفس طبیعی خود با مشکل جدی رو به رو هستید می تواند نسبت به انجام جراحی ترمیمی بینی اقدام نمایید. جراحی ترمیمی بینی می تواند بهترین و موثر ترین گزینه به حساب بیاید.

هزینه جراحی بینی شکسته

هزینه جراحی بینی شکسته به عوامل مختلفی مانند میزان شکستگی ، نوع بینی ، میزان اصلاحات مورد نیاز و غیره بستگی دارد. در ابتدای کار جراح بینی ار مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد تا میزان شکستگی و اصلاحات مورد نیاز را مشخص نماید. میزان شکستی در تعیین هزینه تاثیر مستقیم دارد. چنانچه استخوان یا غضروف بینی دچار آسیب و شکستگی بیشتری شده باشد، انجام جراحی پیچیده تر و سخت تر خواهد بود و زمان جراحی را طولانی تر خواهد کرد. در صورتی که بیمار همراه با این عمل درخواست انجام جراحی زیبایی بینی را داشته باشد هزینه عمل جراحی بیشتر می شود.
اما در صورتی که فرد تنها درخواست انجام جراحی شکستگی بینی داشته باشد بیمه هزینه آن را پرداخت می نماید چرا که این عمل تنها با هدف درمان شکستگی انجام می شود.