همه چیز در مورد جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : برخلاف باور بیشتر مردم که گمان می کنند هدف از جراحی بینی تنها دست یافتن به ظاهری زیباتر و برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی است باید بگوییم که چنین نبوده و جراحی بینی در بسیاری از موارد با اهداف درمانی و رفع مشکلاتی همچون کج بودن تیغه میانی بینی که موجب بروز مشکلات بسیاری برای افراد می گردد به کار گرفته می شود.

تیغه میانی بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود همان دیواره نازکی است که میان دو سوراخ بینی قرار گرفته و آن ها را از یکدیگر جدا می کند. سپتوم در برخی از افراد به میزان زیادی به یک سمت کج و مایل می شود که این امر ممکن است مشکلات فراوانی همچون مشکلات تنفسی و کاهش جریان هوا را برای بیمار ایجاد نموده، موجب گرفتگی بینی شده و باعث شود یکی از سوراخ ها از دیگری بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر آن انحراف تیغه بینی امکان دارد در تخلیه بینی اختلال ایجاد نماید که این مشکل با افزایش آبریزش در پشت بینی و در نتیجه افزایش عفونت همراه خواهد بود.

 

جراحی انحراف بینی

 

دلایل انحراف بینی چیست؟

در اکثر موارد دلیل کج بودن تیغه بینی ، ژنتیک و وراثت می باشد. اما وارد شدن ضربه در بزرگسالی و جنینی نیز می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود؛ در برخی موارد ممکن است بینی جنین طی پروسه زایمان دچار ضربه شده و تیغه آن منحرف گردد.

درمان انحراف بینی

جراحی تنها راه درمان قطعی مشکل انحراف بینی می باشد که در اصطلاح از آن با نام سپتوپلاستی یاد می شود. پزشک تیغه بینی را با استفاده از تکنیک های خاص صاف نموده و بدین ترتیب موجب باز شدن سوراخ گرفته شده و برطرف شدن مشکلاتی که به دنبال کج بودن سپتوم در فرد ایجاد شده است می شود.

نکته ای که باید در رابطه با عمل سپتوپلاستی در نظر داشته باشید این است که این جراحی به هیچ عنوان موجب برطرف شدن مشکلات ظاهری بینی نمی شود. در صورت تمایل برای رفع ایرادات ظاهری بینی باید برای جراحی سپتورینوپلاستی که تلفیق دو جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) و جراحی انحراف بینی ( سپتوپلاستی ) می باشد اقدام نمایید.

 

 

مزایای جراحی انحراف بینی چیست؟

از جمله مزایای بی شمار این جراحی درمانی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • تنفس راحت و کامل
 • کیفیت بهتر خواب و رفع مشکلاتی همچون خروپف و آپنه خواب
 • تخلیه عادی مخاط و عفونت سینوسی کمتر
 • بهبود حس چشایی و بویایی و غیره.

هدف از انجام سپتوپلاستی چیست؟

جراحی سپتوپلاستی معمولاً برای کمک به تسکین انسداد بینی که باعث بسته شدن مسیر جریان هوا شده است، انجام می شود. این جراحی گاهی به همراه روندهای جراحی دیگر از قبیل پلی پکتومی یا جراحی سینوس انجام می شود که با هدف افزایش اندازه مسیر جریان هوا صورت می پذیرد.

مزایای سپتوپلاستی

بلافاصله بعد از روند سپتوپلاستی، بیمار تورم و گرفتگی بینی را تجربه می کند. ظرف چند هفته جریان هوا در بینی بهبود قابل ملاحظه ای می یابد. بعد از روند سپتوپلاستی، موارد زیر قابل انتظار می باشد:

 • تنفس بهتر : به دلیل بازشدن مجاری بینی، عملکرد کلی تنفس تا حد زیادی بهبود می یابد.
 • بازیابی حواس : برخی بیماران حس بویایی و چشایی خود را در نتیجه انسداد بینی از دست می دهند. وقتی مجاری هوا به خوبی کار کنند، این حواس نیز به طور کامل بازیابی می شوند.
 • سلامت بهبود یافته خواب : وقتی شکل سپتوم بی عیب و نقص باشد، حداکثر هوا در آن جریان یافته و بیمار از کیفیت پایین خواب از قبیل خرخر کردن یا آپنه خواب انسدادی کمتر رنج می برد.
 • کاهش وقوع عفونت سینوسی، خونریزی بینی یا سردرد :  گشاد شدن مجرای عبور هوا در بینی، ترشح صحیح سینوس ها را تضمین کرده و گرفتگی بینی و سردرد ناشی از فشار را کاهش می دهد.

 

 

سپتوم کج چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر در طول روز یا شب در نفس کشیدن دچار مشکل می شوید و احساس می کنید یک طرف بینی شما کاملاً مسدود است، احتمالاً دچار انحراف بینی هستید. سپتوم کج نخست باید با آزمایش دقیق داخل بینی تشخیص داده شود. بیشتر جراحان بینی از دستگاه کوچکی بنام اسپکولوم برای بررسی داخل بینی استفاده می کنند. اگر در نمای کامل داخل بینی، بینی شما گرفته بوده یا دارای مخروط های متورم باشد، انسداد بینی را می توان با استفاده از اسپری های پزشکی بینی به منظور بهبود رویت، رفع نمود. برای نظارت دقیق تر حفره بینی، سوراخ های سینوس ها و مجرای پشت بینی از یک اندوسکوپ بینی سفت استفاده می شود.

سپتوپلاستی و رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی

اگر شما سپتوم کج دارید و قصد دارید شکل ظاهری بینی خود را نیز درمان کنید، سپتوپلاستی و رینوپلاستی را می توان به عنوان یک جراحی تحت عنوان سپتورینوپلاستی انجام داد.

بدین ترتیب در بخشی از هزینه های بیهوشی و اتاق عمل به دلیل جنبه های فانکشنال روند، صرفه جویی می شود، ولی بیماران باید بدانند که شرکت های بیمه هزینه های جراحی رینوپلاستی را پوشش نمی دهند، حتی اگر به همراه سپتوپلاستی انجام شده باشد.

آیا ستوپلاستی تنفس را برای همیشه بهبود می بخشد؟

سپتوپلاستی برای همیشه سپتوم بینی را صاف می کند. با این وجود گاهی انسداد بینی در اثر برخی مشکلات آناتومیکی و فانکشنال دیگر می باشد. در اکثر بیماران بهبود تنفس، دائمی خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی سپتوپلاستی

در جراحی سپتوپلاستی به ندرت استفاده از پکینگ در داخل بینی مورد نیاز بوده و بیمار می تواند به آرامی بعد از سپری شدن مدت کوتاهی، از راه بینی نفس بکشد. در بیشتر موارد شما می توانید ظرف هفته اول به محل کار خود بازگردید ولی از انجام فعالیت های فیزیکی یا ورزش سنگین به مدت 2 تا 3 هفته خودداری کنید. سپتوم بینی کج یک مشکل پزشکی است و هزینه های آن اغلب توسط شرکت بیمه پوشش داده می شود.

چه زمان باید با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • دشواری در تنفس
 • خونریزی شدید بینی که متوقف نشود.
 • دردی که با مصرف داروی مسکن تسکین پیدا نکند.
 • تب و لرز شدید
 • سردرد
 • گیجی
 • گرفتگی گردن