برخلاف باور بیشتر مردم که گمان می کنند هدف از جراحی بینی تنها دست یافتن به ظاهری زیباتر و برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی است ، باید بگوییم که چنین نبوده و این جراحی در بسیاری از موارد با اهداف درمانی و رفع مشکلاتی همچون کج بودن تیغه میانی بینی که موجب بروز مشکلات بسیاری برای افراد می گردد به کار گرفته می شود و با نام جراحی انحراف بینی در میان عموم معروف است. تیغه میانی بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود همان دیواره نازکی است که میان دو سوراخ بینی قرار گرفته و آن ها را از یکدیگر جدا می کند. سپتوم در برخی از افراد به میزان زیادی به یک سمت کج و مایل می شود که این امر ممکن است مشکلات فراوانی همچون مشکلات تنفسی و کاهش جریان هوا را برای بیمار ایجاد نموده ، موجب گرفتگی بینی شده و باعث شود یکی از سوراخ ها از دیگری بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر آن انحراف تیغه بینی امکان دارد در تخلیه بینی اختلال ایجاد نماید که این مشکل با افزایش آبریزش در پشت بینی و در نتیجه افزایش عفونت همراه خواهد بود.

جراحی انحراف بینی

دلایل انحراف بینی چیست ؟

در اکثر موارد دلیل کج بودن تیغه بینی ، ژنتیک و وراثت می باشد. اما وارد شدن ضربه در بزرگسالی و جنینی نیز می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود ؛ در برخی موارد ممکن است بینی جنین طی پروسه زایمان دچار ضربه شده و تیغه آن منحرف گردد.

درمان انحراف بینی

جراحی تنها راه درمان قطعی مشکل انحراف بینی می باشد که در اصطلاح از آن با نام جراحی انحراف بینی یاد می شود. پزشک تیغه بینی را با استفاده از تکنیک های خاص صاف نموده و بدین ترتیب موجب باز شدن سوراخ گرفته شده و برطرف شدن مشکلاتی که به دنبال کج بودن سپتوم در فرد ایجاد شده است می شود.

نکته ای که باید در رابطه با این عمل در نظر داشته باشید این است که این جراحی به هیچ عنوان موجب برطرف شدن مشکلات ظاهری بینی نمی شود. در صورت تمایل برای رفع ایرادات ظاهری بینی باید برای سپتورینوپلاستی که تلفیق دو جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) و جراحی انحراف تیغه سپتوم بینی ( سپتوپلاستی ) می باشد اقدام نمایید.

تفاوت میان انحراف بینی با کجی بینی

در اغلب افراد انحراف در تیغه بینی را با کجی بینی اشتباه می گیرند. جراحی انحراف بینی با هدف بهبود حالت خمیدگی و انحراف داخل دماغ انجام می گیرد. جراح بینی عملکرد تنفسی را بهتر می کند. گفتنی است که همیشه انحراف را با کجی در بینی اشتباه گرفته اند. یکی از عمده برداشت های اشتباه از نتیجه این عمل این است که اشخاص فکر می کنند که در ظاهر و زیبایی بینی نیز تاثیر می گذارد و تغییر می کند. اما واقعیت این است که در روند این جراحی تنها ساختار داخلی دماغ که دچار انحراف شده است تغییر پیدا می کند و اصلاح می شود و طی عمل درمانی بهبود انحراف بینی ظاهر آن هیچ تغییری نخواهد کرد. شایان ذکر است که اگر فرد درخواست جراحی زیبایی نیز داشته باشد این امکان وجود دارد که هر دو پروسه باهم برای او انجام شود.

هدف از انجام جراحی انحراف بینی چیست ؟

این جراحی معمولاً برای کمک به تسکین انسداد بینی که باعث بسته شدن مسیر جریان هوا شده است ، انجام می شود. این جراحی گاهی به همراه روندهای جراحی دیگر از قبیل پلی پکتومی یا جراحی سینوس انجام می شود که با هدف افزایش اندازه مسیر جریان هوا صورت می پذیرد.

مزایای جراحی انحراف بینی

بلافاصله بعد از روند سپتوپلاستی، بیمار تورم و گرفتگی بینی را تجربه می کند. ظرف چند هفته جریان هوا در بینی بهبود قابل ملاحظه ای می یابد. بعد از روند سپتوپلاستی، موارد زیر قابل انتظار می باشد:

 • تنفس بهتر : به دلیل بازشدن مجاری بینی، عملکرد کلی تنفس تا حد زیادی بهبود می یابد.
 • بازیابی حواس : برخی بیماران حس بویایی و چشایی خود را در نتیجه انسداد بینی از دست می دهند. وقتی مجاری هوا به خوبی کار کنند، این حواس نیز به طور کامل بازیابی می شوند.
 • سلامت بهبود یافته خواب : وقتی شکل سپتوم بی عیب و نقص باشد، حداکثر هوا در آن جریان یافته و بیمار از کیفیت پایین خواب از قبیل خرخر کردن یا آپنه خواب انسدادی کمتر رنج می برد.
 • کاهش وقوع عفونت سینوسی، خونریزی بینی یا سردرد :  گشاد شدن مجرای عبور هوا در بینی، ترشح صحیح سینوس ها را تضمین کرده و گرفتگی بینی و سردرد ناشی از فشار را کاهش می دهد.

عوارض جراحی انحراف بینی

در روز جراحی این امکان وجود دارد که اگر عارضه جدی ندارید به منزل خود برگردید. سپتوپلاستی به طور کلی یک روش ایمن برای اکثر کسانی است که می توانند تحت بی هوشی قرار بگیرند. بعضی عوارض و خطرات احتمالی مرتبط به این روش درمانی به شرح زیر است :

 • خونریزی بیش از حد بینی
 • کم شدن حس بویایی
 • بی حسی موقت در نواحی لثه و دندان های بالایی
 • هماتوم که به عبارت ساده تر همان لخته شدن خون است

 

سپتوم کج چگونه تشخیص داده می شود ؟

اگر در طول روز یا شب در نفس کشیدن دچار مشکل می شوید و احساس می کنید یک طرف بینی شما کاملاً مسدود است ، احتمالاً دچار انحراف بینی هستید. سپتوم کج نخست باید با آزمایش دقیق داخل بینی تشخیص داده شود. بیشتر جراحان بینی از دستگاه کوچکی بنام اسپکولوم برای بررسی داخل بینی استفاده می کنند. اگر در نمای کامل داخل بینی ، بینی شما گرفته بوده یا دارای مخروط های متورم باشد ، انسداد بینی را می توان با استفاده از اسپری های پزشکی بینی به منظور بهبود رویت، رفع نمود. برای نظارت دقیق تر حفره بینی ، سوراخ های سینوس ها و مجرای پشت بینی از یک اندوسکوپ بینی سفت استفاده می شود.

جراحی انحراف بینی و رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی

اگر شما سپتوم کج دارید و قصد دارید شکل ظاهری بینی خود را نیز درمان کنید، سپتوپلاستی و رینوپلاستی را می توان به عنوان یک جراحی تحت عنوان سپتورینوپلاستی انجام داد. بدین ترتیب در بخشی از هزینه های بیهوشی و اتاق عمل به دلیل جنبه های فانکشنال روند، صرفه جویی می شود ، ولی بیماران باید بدانند که شرکت های بیمه هزینه های جراحی رینوپلاستی را پوشش نمی دهند ، حتی اگر به همراه سپتوپلاستی انجام شده باشد.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

در جراحی سپتوپلاستی به ندرت استفاده از پکینگ در داخل بینی مورد نیاز بوده و بیمار می تواند به آرامی بعد از سپری شدن مدت کوتاهی، از راه بینی نفس بکشد. در بیشتر موارد شما می توانید ظرف هفته اول به محل کار خود بازگردید ولی از انجام فعالیت های فیزیکی یا ورزش سنگین به مدت 2 تا 3 هفته خودداری کنید. سپتوم بینی کج یک مشکل پزشکی است و هزینه های آن اغلب توسط شرکت بیمه پوشش داده می شود.

چه زمان باید با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • دشواری در تنفس
 • خونریزی شدید بینی که متوقف نشود.
 • دردی که با مصرف داروی مسکن تسکین پیدا نکند.
 • تب و لرز شدید
 • سردرد
 • گیجی
 • گرفتگی گردن

آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد ؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین سوالاتی که افراد از پزشک خود می پرسند این است که آیا در جراحی انحراف بینی از بخیه استفاده می شود؟ این سوال بر اثر ترس و نگرانی افراد از به جای ماندن آثار بخیه پس از جراحی می باشد. در پاسخ به این سوال باید بگویم که استفاده از بخیه در عمل جراحی به روش مورد استفاده پزشک و مهارت وی بستگی دارد. البته لازم به ذکر است که بخیه های که در داخل بینی استفاده می شود از نوع جذبی بوده و پس از گذشت مدت زمان بسیار کوتاه و به مرور زمان جذب پوست خواهند شد. این نوع بخیه ها هیچ ضرری برای بدن نخواهند داشت. بخیه های بیرونی نیز پس از مدتی برداشته می شود ، اما در صورتی که افراد نکات مراقبتی را به خوبی انجام دهند ، آثاری از آن ها بر روی پوست باقی نخواهند ماند. از همین رو نباید نگرانی خاصی در رابطه با بخیه های زده شده در طول جراحی داشته باشید.

آیا جراحی انحراف بینی را برای همیشه بهبود می بخشد ؟

سپتوپلاستی برای همیشه سپتوم بینی را صاف می کند. با این وجود گاهی انسداد بینی در اثر برخی مشکلات آناتومیکی و فانکشنال دیگر می باشد. در اکثر بیماران بهبود تنفس، دائمی خواهد بود.

جراحی انحراف بینی بازگشت پذیر است ؟

نکته حائز اهمیت این است که بدانیم جراحی انحراف بینی به چه صورت است ؛ آیا انحراف بینی در ناحیه کوچک از بینی یا به حالات S یا C است و یا اینکه کل محور بینی از یک طرف به سمت پایین انحراف دارد ، تمامی این موارد با یکدیگر متفاوت است. اما برای پاسخ به این سوال باید به عرض برسانیم که اگر با تکنیک جراحی صحیح انجام بگیرد احتمال بازگشت پذیر بودن این عارضه به صفر خواهد رسید.

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه این عمل جراحی به عوامل مختلفی مانند نحوه درمان ، دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک یا بیمارستان ، دستمزد کادر درمان ، نوع بینی ، شدت مشکلات و موارد این چنینی دیگر وابسته است از همین رو نمی توان هزینه معینی را برای آن تعیین کرد. اما بهتر است بدانید این نوع عمل جراحی از آنجایی که در دسته عمل های درمانی قرار می گیرد و در آن مشکلات و اختلالات تنفسی برطرف می شود بیمه های پایه و تکمیلی هزینه آن را متقبل می شوند. اما با این وجود بهتر است برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با هزینه های آن ابتدا به پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید. زیرا پزشک در ابتدا بینی شما و مشکلات به وجود آمده را بررسی می کند و با توجه به آن ها هزینه نهایی را اعلام می کند.