درباره تزریق فیلر و بوتاکس

تزریق فیلر و بوتاکس : با افزایش سن و اثرات ناشی از اشعه آفتاب و شل شدن الیاف کلاژن و الاستین پوست و همچنین تاثیر عضلات حرکتی اطراف چشم و دهان و ابرو و پیشانی خطوط ظریف و عمیقی در اطراف چشم ها و پیشانی و خط اخم و اطراف دهان و بینی و لب ها ایجاد می شود که در ظاهر فرد حالت خسته و غمگین و یا عصبانی و مسن ایجاد می کند. افراد علاوه بر استفاده از کرم های ضد آفتاب و پرهیز از استعمال دخانیات نیاز به اصلاح این خطوط و شیار ها دارند.

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی روش های بسیار زیادی برای درمان چین و چروک های صورت و به طور کلی جوانسازی آن وجود دارد که تزریق فیلر و بوتاکس یکی از موثرترین و محبوب ترین این روش ها می باشد. لازم به ذکر است که بین این دو روش تفاوت هایی نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

 

تزریق فیلر و بوتاکس

 

بوتاکس

بر طبق آخرین مطالعات بوتاکس به عنوان یک داروی نورومدولاتور عمل می کند. به اینصورت که عملکرد عضلاتی که موجب ایجاد خطوط در چهره فرد می شود را متعادل می نماید. بدیهی است که با حرکت نکردن عضلات، عمق چین و چروک های دینامیک کم شده یا برای بازه زمانی مشخصی این چین و چروک ها به طور کامل برطرف می شوند.

متخصص زیبایی اقدام به تزریق بوتاکس به عضلاتی که عامل شکل گیری چروک های خاص هستند می نماید. فقط چند دقیقه برای فرآیند تزریق نیاز بوده و تاثیر آن بعد از حدود 14 روز به طور کامل نمایان خواهد شد.

فرد تزریق کننده باید کاملاً با آناتومی و عصب رسانی منطقه صورت آشنا بوده و عملکرد عضلات صورت در تقابل با یگدیگر جهت رسیدن به زیبایی و هارمونی بیشتر در عین حفظ عملکرد نرمال آنها را به خوبی بداند.

باید بگوییم که کاربرد این ماده در درجه اول در زمینه زیبایی بوده اما در درمان هایپر هیدروزیس که نوعی افزایش تعریق در کف دست ها و زیر بغل می باشد نیز کاربرد دارد. کاربرد دیگر آن در زمینه بعضی سردرد های تنشی و میگرنی می باشد.

فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی نیز همچون تزریق بوتاکس قادر به درمان چروک های صورت هستند. ولی عمده کاربرد آن ها درمان خطوط لبخند خیلی عمیق است. همچنین از تزریق فیلر می توان برای حجیم کردن لب ها و گونه ها نیز استفاده نمود.

لازم به ذکر است که از فیلرها برای محو نمودن اسکار و زخم های پوستی نیز استفاده شده و در برخی موارد خاص برای جوانسازی دست و همچنین فرم دهی بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که تزریق بوتاکس جز از بین بردن چین و چروک ها کاربرد دیگری در زمینه زیبایی ندارد.

عوارض تزریق فیلر و بوتاکس چیست؟

باید بگوییم که هر دو این روش ها کاملاً ایمن و غیرتهاجمی بوده و در صورتی که برای انجام آن ها به یک پزشک خوب مراجعه نمایید عوارض خاصی در شما ایجاد نخواهد شد.

بروز مقداری قرمزی و التهاب، در برخی موارد کبودی و تورم از جمله عوارض شایع ناشی از تزریق فیلر و بوتاکس است که به مرور زمان از بین رفته و برطرف خواهد شد. متاسفانه به علت افزایش قیمت دلار فیلرهایی با مارک های نامعتبر و ارزان قیمت در سطح جامعه استفاده می شود که دارای تاییدیه وزارت بهداشت نبوده و موجب عوارض جبران ناپذیری می گردند. لذا قبل از تزریق با پزشک متخصص زیبایی مشورت بفرمایید.