مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل یکسری دستورالعمل ها و نکات مراقبتی هستند که رعایت آن ها موجب بهتر سپری شدن دوران نقاهت شده جراحی بینی ، تاثیر زیادی در به دست آمدن بهترین نتایج داشته، احتمال بروز عوارض جدی را به میزان بسیار زیادی کاهش داده و حتی به صفر می رساند. برخی از افراد دچار این باور اشتباه هستند که اگر بهترین جراح بینی را برای انجام این جراحی زیبایی انتخاب نمایند به بهترین نتایج دست خواهند یافت در صورتی که چنین نیست ؛ با اینکه میزان مهارت و تجربه جراح ، تاثیر بسیار زیادی در رضایت بخش بودن نتیجه دارد اما برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب کافی نیست. شما علاوه بر انتخاب یک جراح بینی خوب باید اقدامات قبل از جراحی بینی و همچنین اقدامات بعد از جراحی بینی که در ذیل توضیحات جامعی در رابطه با آن ها خدمت تان ارائه کرده ایم را به دقت رعایت کرده و انجام دهید.

 

 

فعالیت های بدنی در مراقبت های بعد از جراحی بینی :

 • بهتر است به مدت 48 ساعت به طور مطلق استراحت کنید. بعد از آن به آرامی راه رفتن و انجام فعالیت های شخصی خود را از سر بگیرید. دقت داشته باشید که استراحت مطلق به مدت طولانی نه تنها موجب لخته شدن خون در پاها شده بلکه تاثیر زیادی در بروز یبوست در فرد نیز دارد.
 • به مدت 7 روز استراحت نسبی داشته و در این مدت زمان به هیچ عنوان فعالیت های جسمی سنگین همچون فعالیت های ورزشی ، انجام نداده و اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • سر خود را به سمت پایین خم نکنید ؛ این کار گردش خون را در ناحیه سر و صورت شما افزایش داده و در نهایت منجر به تشدید تورم و کبودی در شما می شود.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

 • تا زمان بهبود نسبی از خوابیدن به روی شکم و به روی پهلو بپرهیزید زیرا در چنین موقعیت هایی ممکن است بینی تحت فشار قرار گرفته و آسیب ببیند.
 • به شکل طاقباز و به پشت بخوابید و حتماً زیر سرتان حداقل دو بالشت قرار دهید. اطراف سر دو بالشت نرم قرار دهید تا از چرخیدن ناخواسته سر هنگام خواب جلوگیری شود.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 • به مدت 4 ساعت هیچگونه ماده غذایی و آشامیدنی مصرف نکنید ؛ ابتدایی ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی  در این مدت زمان بدن تحت تاثیر مواد بیهوشی قرار داشته و وارد شدن هرگونه غذا و آشامیدنی به معده ممکن است موجب بروز حالت تهوع و استفراغ در شما گردد.
 • طی روزهای ابتدایی که بینی هنوز در موقعیت جدید خود ثابت نشده است و حرکات شدید فک قادر به تحت تاثیر قرار دادن نتیجه و همچنین تشدید تورم بینی است فقط غذاهای آبکی و نرم بخورید.
 • از مصرف غذاهای سفت و جویدنی، تند، حاوی نمک و ادویه فراوان بپرهیزید. غذاهای جویدنی سفت مانند ته دیگ یا گوشت کبابی سفت تا ۳ هفته ممنوع است ولی خوردن برنج و خورشت و کباب کوبیده بلامانع است.
 • رژیم غذایی خود را سرشار از مایعات، آبمیوه های طبیعی و تازه، مواد غذایی حاوی فیبر فراوان، ماهی و میگو کنید.
 • بعضی از عزیزان در مورد آب کرفس و آناناس جهت از بین بردن کبودی ها سوال می فرمایند. با توجه به اینکه آب میوه های بسته بندی شده و کارخانه ای حاوی قند زیاد و اسانس بوده و فاقد عصاره طبیعی میوه می باشند نه تنها کمکی نمی کنند بلکه موجب تشدید ورم بینی می شوند اما آب میوه های طبیعی مناسب می باشد. بهترین توصیه نوشیدن آب به مقدار زیاد می باشد.

باید ها و نباید های فعالیت های ورزشی بعد از جراحی زیبایی بینی :

به صورت یک قانون کلی بایستی فرد متقاضی پس از روند جراحی به مدت 6 هفته از انجام هرگونه فعالیت ورزشی بپرهیزد. به یاد داشته باشید که بدن شما در حال ساختار پذیری با حالت جدید بینی شما می باشد ، که میزان چشمگیری از تغییرات را متحمل شده است. بنابراین اگر شما در این بازه زمانی به انجام فعالیت های سنگین و ورزشی بپردازید ، ناخواسته سبب کاهش روند بهبود خود می شوید.

این امر موجب می شود درمان و بهبود تورم و کبودی ، که از عوارض اجتناب ناپذیر روند جراحی بینی به حساب می آیند را به تعویق بیاندازد. از این رو توصیه می شود از بلند کردن هرگونه جسم سنگین که در بهبود بخیه ها اختلال ایجاد می کنند خودداری شود. گفتنی است که فعالیت هایی از قبیل شنا و پیاده روی ملایم حدود 14 روز پس از عمل بینی امکان پذیر است اما همواره به خاطر داشته باشید که نباید به بدن خود فشار بیاورید.

همانطور که می دانید از وارد شدن هرگونه ضربه به بینی بایستی خودداری کرد ، این کار از ابتدایی ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی به حساب می آید. در نتیجه از انجام ورزش هایی همانند بسکتبال ، فوتبال ، والیبال و غیره که در آن ها احتمال برخورد و وارد آمدن ضربه ای به صورت و بینی شما وجود دارد بپرهیزید. این ممانعت را بهتر است تا حدود یک سال ادامه دهید که بینی شما به طور کامل بهبود یافته باشد و پس از آن به راحتی می تواند به رشته ورزشی مورد علاقه خود ادامه دهید و لذت کافی و ایمن را از آن ببرید.

حمام پس از جراحی بینی :

در مراقبت های قبل از جراحی بینی به شما گفته شد که بهتر است روز قبل از رینوپلاستی دوش گرفته باشید ، زیرا به مدت چند روز نباید آتل و چسب روی بینی خیس شود و با آب برخورد داشته باشد. این به آن معنی نیست که فرد نمی تواند تا برداشتن چسب و آتل حمام کند ، بلکه تنها بدان معنی است که شخص بایستی در خشک نگهداشتن صورت کوشا باشد چونکه چسب و آتل بر روی بینی در روز های اولیه پس از فرآیند برای تثبیت تغییرات اعمال شده توسط بهترین دکتر مشهد استفاده گردیده است.

در نتیجه اگر فرد تمایل به دوش گرفتن دارد بهتر است سر و صورت خود را به زیر دوش نبرد ، که نتیجه عمل مطابق سلیقه وی و زحمات پزشک باشد. از اقدامات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، استحمام کردن بعد از عمل رینوپلاستی است. درجه اهمیت آن به این امر باز می گردد که در صورت انجام این کار در چند روز ابتدایی پس از جراحی ممکن است باعث بروز خطراتی همچون عفونت ناحیه تحت عمل ، التهاب ، روند بهبودی کند می شود و همچنین باعث خیس شدن آتل و چسب بر روی بینی می گردد که این خود به معنی به خطر انداختن فرم جدید بینی می باشد. بدیهی است که تثبیت و ثابت نگهداشتن اصلاحات وارده به بینی بعد از جراحی به عهده بیمار است به همین خاطر دکتر توصیه های لازم را در اقدامات بعد از جراحی بینی به فرد دارد.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتند از :

 • به مدت 1 ماه از خندیدن شدید و فین کردن بپرهیزید.
 • استفاده از لنز چشمی مانعی ندارد ؛ ولی دکتر محمدعلی زرین قلم ، بهترین جراح بینی در مشهد ، توصیه می کنند که به مدت 2 ماه از عینک، به خصوص عینک هایی با فریم سنگین خودداری کنند.
 • در صورتی که شماره چشم بیمار بالا بوده و نیاز به استفاده از عینک باشد، می توانید عینک را با چسب به پیشانی فیکس نمایید تا فشار در ۲ هفته اول بعد از عمل به بینی وارد نشود.
 • طی روزهای ابتدایی کمتر حرف زده و هنگام عطسه کردن دهان خود را تا حد ممکن باز کنید تا حداقل فشار ممکن به بینی وارد شود.
 • به هیچ عنوان بینی خود را دستکاری نکرده و از لباس های دکمه دار که پوشیدن و خارج کردن آن ها به بینی فشاری وارد نمی کند استفاده نمایید.
 • در ۳ هفته اول بعد از عمل ماساژ های مخصوصی وجود دارد که بسیار مهم و حیاتی هستند و در ویزیت اول پس از عمل توسط دکتر محمدعلی زرین قلم به شما آموزش داده می شود.

چسب زدن بینی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی بینی زدن چسب به بینی است که بیش از ۳ هفته توصیه نمی شود. نحوه درست چسب زدن را خود جراح یا دستیارشان به شما آموزش خواهند داد. قابل توجه است که چسب زدن غیر استاندارد و با فشار به نواحی خاص ، عوارض و عواقب بسیار بدی خواهد داشت. لذا حتما نحوه چسب زدن و ماساژ پس از عمل را طبق نظر بهترین دکتر مشهد انجام دهید.

تمیز کردن بینی و پماد زدن در ۲ هفته اول بعد از عمل به شما آموزش داده می شود. پس از روز هفتم جهت برداشتن آتل بیمار به مدت ۲۰ دقیقه زیر دوش آب ورم رفته و سر و موها را به آرامی می شورد تا آتل و چسب ها خیس بخورد و با مراجعه به مطب توسط پزشک یا دستیار ایشان آتل برداشته می شود.

جهت تعویض چسب ها توسط خود بیمار و پس از آموزش ابتدا باید چسب ها زیر آب کاملا خیس شود که به راحتی برداشته شود.در صورت خیس نشدن چسب ها و برداشتن آن پوست زیرین از بستر خود جدا شده و زیر آن مایع جمع می شود و ورم بینی تشدید می شود.

مصرف دارو

چنانچه پیش از جراحی بینی ، داروی خاصی را مصرف می کردید ، بعد از عمل ، در مراقبت های بعد از جراحی بینی دکتر زمان مناسب برای استفاده مجدد از آن ها را به شما اعلام می کند. همچنین در صورت تجویز داروی جدید ، دستورالعمل مربوط به آن را نیز در اختیارتان می گذارد. بروز درد بعد از رینوپلاستی طبیعی است و پزشک برای کنترل کردن آن برایتان داروهای مسکن و ضد درد تجویز می نماید. بایستی مصرف داروها طبق گفته جراح انجام شود.

داروهای آنتی بیوتیک نیز برای شما تجویز می گردند. هدف از مصرف این نوع داروها جلوگیری از بروز عفونت می باشد. برای آن که آنتی بیوتیک تاثیرگذاری کاملی داشته باشد ، بایستی دوره مصرفی آن ها تکمیل گردد. از این رو سر وقت معین شده از آن ها استفاده کنید.
معمولاً متخصص پیشنهاد می کند برای آن که به حالت تهوع دچار نشوید ، پس از غذا داروهایتان را مصرف کنید؛ مگر در شرایطی خاص که ایشان صلاح بدانند بهتر است دارو قبل از غذا مصرف شود.

استفاده از کمپرس یخ در مراقبت های بعد از جراحی بینی

در 3 روز اول بعد از عمل بینی ، به منظور کاهش ورم و کبودی ایجاد شده ، می توانید از کمپرس یخ کمک بگیرید. بدین نحو که هر یک الی 2 ساعت ، کمپرس را در محل مورد نظر به مدت 10 الی 20 دقیقه نگه دارید. توصیه می شود کمپرس یخ را به طور مستقیم با پوست تماس ندهید. بهتر است دور آن یک پارچه لطیف نخی بپیچانید و سپس از آن استفاده کنید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی :

 • بعد از کشیده شدن بخیه ها ، می توانید محل برش ها را با استفاده از صابون و آب به آرامی شستشو دهید. سپس خشک کنید
 • به مدت یک هفته سعی کنید لباس های زیپ دار یا دکمه دار بپوشید که در هنگام تعویض نیاز نباشد از سمت سر و گردن آن را خارج کنید.
 • تا بهبودی کامل بعد از رینوپلاستی در مکان های بسیار گرم و اشباع از بخار مانند سونا و جکوزی قرار نگیرید. گرمای زیاد باعث تورم بافت های بینی می شود.
 • حداقل تا 10 روز بعد از عمل بینی سیگار کشیدن و مصرف دخانیات را کنار بگذارید. نوشیدن مشروبات الکلی نیز باید قطع شود.
 • برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ترجیحاً در معرض اشعه های خورشید قرار نگیرد یا اینکه حداقل در صورت رفتن به مکان های عمومی برروی پوست خود کرم ضد آفتاب اعمال نمایید.
 • پیاده روی سبک در این دوران نیز می تواند در کاهش ورم ایجاد شده ، تاثیر بسزایی داشته باشد. با حرکت کردن ، خون نیز بهتر در بدن جریان پیدا می کند و باعث می شود که کبودی و تورم در زمان کوتاه تری برطرف شوند.