نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل یکسری دستورالعمل ها و نکات مراقبتی هستند که رعایت آن ها موجب بهتر سپری شدن دوران نقاهت شده، تاثیر زیادی در به دست آمدن بهترین نتایج داشته، احتمال بروز عوارض جدی را به میزان بسیار زیادی کاهش داده و حتی به صفر می رساند.

برخی از افراد دچار این باور اشتباه هستند که اگر بهترین جراح بینی را برای انجام این جراحی زیبایی انتخاب نمایند به بهترین نتایج دست خواهند یافت در صورتی که چنین نیست؛ با اینکه میزان مهارت و تجربه جراح ، تاثیر بسیار زیادی در رضایت بخش بودن نتیجه دارد اما  برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب کافی نیست. شما علاوه بر انتخاب یک جراح بینی خوب باید اقدامات قبل از جراحی بینی و همچنین مراقبت های بعد از جراحی بینی که در ذیل توضیحات جامعی در رابطه با آن ها خدمت تان ارائه کرده ایم را به دقت رعایت کرده و انجام دهید.

 

 

فعالیت بعد از جراحی بینی

 • بهتر است به مدت 48 ساعت به طور مطلق استراحت کرده و بعد از آن به آرامی راه رفته و انجام فعالیت های شخصی خود را از سر بگیرید؛ استراحت مطلق به مدت طولانی نه تنها موجب لخته شدن خون در پاها شده بلکه تاثیر زیادی در بروز یبوست در فرد نیز دارد.
 • به مدت 7 روز استراحت نسبی داشته و در این مدت زمان به هیچ عنوان فعالیت های جسمی سنگین همچون ورزش انجام نداده و اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • سر خود را به سمت پایین خم نکنید؛ این کار گردش خون را در ناحیه سر و صورت شما افزایش داده و در نهایت منجر به تشدید تورم و کبودی بروز یافته در شما می شود.

خوابیدن بعد از جراحی بینی

 • تا زمان بهبود نسبی از خوابیدن به روی شکم و به روی پهلو بپرهیزید زیرا در چنین موقعیت هایی ممکن است بینی تحت فشار قرار گرفته و آسیب ببیند.
 • به شکل طاقباز و به پشت بخوابید و حتماً زیر سرتان حداقل دو بالشت قرار دهید. اطراف سر دو بالشت نرم قرار دهید تا از چرخیدن ناخواسته سر هنگام خواب جلوگیری شود.

تغذیه بعد از جراحی بینی

 • به مدت 4 ساعت هیچگونه ماده غذایی و آشامیدنی مصرف نکنید؛ در این مدت زمان بدن تحت تاثیر مواد بیهوشی قرار داشته و وارد شدن هرگونه غذا و آشامیدنی به معده ممکن است موجب بروز حالت تهوع و استفراغ در شما شود.
 • طی روزهای ابتدایی که بینی هنوز در موقعیت جدید خود ثابت نشده است و حرکات شدید فک قادر به تحت تاثیر قرار دادن نتیجه و همچنین تشدید تورم بینی است فقط غذاهای آبکی و نرم بخورید.
 • از مصرف غذاهای سفت و جویدنی، تند، حاوی نمک و ادویه فراوان بپرهیزید.غذاهای جویدنی سفت مانند ته دیگ یا گوشت کبابی سفت تا ۳ هفته ممنوع است ولی خوردن برنج و خورشت و کباب کوبیده بلامانع است.
 • رژیم غذایی خود را سرشار از مایعات، آبمیوه های طبیعی و تازه، مواد غذایی حاوی فیبر فراوان، ماهی و میگو کنید.
 • بعضی از عزیزان در مورد آب کرفس و آناناس جهت از بین بردن کبودی ها سوال می فرمایند. با توجه به اینکه آب میوه های بسته بندی شده و کارخانه ای حاوی قند زیاد و اسانس بوده و فاقد عصاره طبیعی میوه می باشند نه تنها کمکی نمی کنند بلکه موجب تشدید ورم بینی می شوند اما آب میوه های طبیعی مناسب می باشد. بهترین توصیه نوشیدن آب به مقدار زیاد می باشد.

 

 

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:

 • به مدت 1 ماه از خندیدن شدید و فین کردن بپرهیزید.
 • استفاده از لنز چشمی مانعی ندارد ولی توصیه دکتر محمدعلی زرین قلم به افراد این است که به مدت 2 ماه از عینک، به خصوص عینک هایی با فریم سنگین خودداری کنند.
 • در صورتی که شماره چشم بیمار بالا بوده و نیاز به استفاده از عینک باشد، می توانید عینک را با چسب به پیشانی فیکس نمایید تا فشار در ۲ هفته اول بعد از عمل به بینی وارد نشود.
 • طی روزهای ابتدایی کمتر حرف زده و هنگام عطسه کردن دهان خود را تا حد ممکن باز کنید تا حداقل فشار ممکن به بینی وارد شود.
 • به هیچ عنوان بینی خود را دستکاری نکرده و از لباس های دکمه دار که پوشیدن و خارج کردن آن ها به بینی فشاری وارد نمی کند استفاده نمایید.
 • در ۳ هفته اول بعد از عمل ماساژ های مخصوصی وجود دارد که بسیار مهم و حیاتی هستند و در ویزیت اول پس از عمل توسط دکتر محمدعلی زرین قلم به شما آموزش داده می شود.

چسب زدن بینی

چسب زدن بیش از ۳ هفته توصیه نشده و چسب زدن توسط خود دکتر و دستیارشان به شما آموزش داده می شود.

چسب زدن غیر استاندارد و با فشار به نواحی خاص، عوارض و عواقب بسیار بدی خواهد داشت. لذا حتما نحوه چسب زدن و ماساژ پس از عمل را طبق نظر دکتر انجام دهید.

تمیز کردن بینی و پماد زدن  در ۲ هفته اول بعد از عمل به شما آموزش داده می شود.

پس از روز هفتم جهت برداشتن آتل بیمار به مدت ۲۰ دقیقه زیر دوش آب ورم رفته و سر و موها را به آرامی می شورد تا آتل و چسب ها خیس بخورد و با مراجعه به مطب توسط پزشک یا دستیار ایشان آتل برداشته می شود.

جهت تعویض چسب ها توسط خود بیمار و پس از آموزش ابتدا باید چسب ها زیر آب کاملا خیس شود که به راحتی برداشته شود.در صورت خیس نشدن چسب ها و برداشتن آن پوست زیرین از بستر خود جدا شده و زیر آن مایع جمع می شود و ورم بینی تشدید می شود.