عمل جراحی پلک در مشهد

جراحی پلک در مشهد : جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، یک روند جراحی پلاستیک برای درمان پلک های آویخته می باشد. از آنجایی که پوست پلک نسبت به پوست سایر نواحی بدن نازک تر است، پلک یکی از اولین نواحی در صورت است که علائم پیری در آن نمایان می شود. پلک های آویزان می تواند بر روی دید پیرامونی تاثیر بگذارد و فعالیت های روزانه مثل رانندگی کردن را دچار اختلال کند. بلفاروپلاستی زمانی الزامی خواهد بود که فاکتورهای گوناگون از قبیل پیری، آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید، سیگار کشیدن و چاقی، باعث شوند که ماهیچه ها و بافت پشتیبان پلک ها ضعیف شوند.

 

جراحی پلک در مشهد

 

دلایل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی ، ماهیچه ها و بافت پلک را محکم کرده و پوست و چرب اضافی را بر می دارد از همین رو ظاهر پلک و چشم ها را زیباتر می کند. همچنین آویختگی پوست را در میدان دید از بین برده و تا حد زیادی دید پیرامونی را بهبود می بخشد.

بلفاروپلاستی عملکردی

اگر پلک در میدان دید شروع به آویزان شدن کند، بلفاروپلاستی عملکردی مورد نیاز است. تعیین مقدار دید تحت تاثیر قرار گرفته، از طریق بررسی میدان دید پیرامونی با ابزاری بنام تحلیل گر میدان دید Humphery انجام می شود.

بلفاروپلاستی زیبایی

بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دو، برای اهداف زیبایی انجام داد. در پلک پایین که اغلب به برداشتن چربی به جای برداشتن پوست نیاز دارد، بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه انجام می شود. در طول بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه، برشی در داخل پلک پایین ایجاد می شود، بنابراین هیچ اسکار آشکاری وجود نخواهد داشت و چربی نیز برداشته می شود. این روند هیچ تاثیری بر روی دید ندارد، ولی نتایج باعث می شود که چهره فرد جوان تر و شاداب تر به نظر برسد.

داشتن انتظارات منطقی قبل از جراحی زیبایی بلفاروپلاستی از سوی بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه این روند می تواند شکل ظاهر را ارتقا داده و اعتماد به نفس را بهبود ببخشد ولی تغییر اساسی در صورت ایجاد نخواهد کرد.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای بلفاروپلاستی می باشند؟

بهترین داوطلبین برای بلفاروپلاستی افرادی هستند که دارای سلامت عمومی خوب بوده، سیگاری نباشند و به هیچ بیماری چشمی جدی نیز مبتلا نباشند. همچنین داشتن ماهیچه و عضله سالم صورت نیز یکی از فاکتورهای مهم محسوب می شود.

افرادی که به بیماری چشمی از قبیل آب سیاه یا انفصال شبکیه، ناهنجاری های تیروئید، دیابت، بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا مبتلا هستند، داوطلب ایده آلی برای بلفاروپلاستی به شمار نمی آیند.

 

 

روند بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی معمولاً به عنوان یک روند سرپایی، تحت بی حسی موضعی و داروی آرامبخش انجام می شود. در بیماران مضطرب، اغلب از بیهوشی عمومی استفاده می شود. بیماران می توانند بر حسب نیاز، جراحی پلک بالایی، جراحی پلک پایینی یا هر دو را انتخاب کنند. این روند بر حسب این موضوع که آیا جراحی در پلک بالایی، پایینی یا هر دو انجام خواهد شد از 45 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید.

اگر پلک بالایی جراحی شود، معمولاً برشی در طول خط شکن های طبیعی پلک ایجاد می شود. وقتی برش ایجاد شد، رسوبات چربی برداشته می شوند، ماهیچه ها و بافت محکم شده و پوست اضافه نیز جدا می شود. برای پلک پایینی یک برش معمولاً درست در زیر خط مژه ایجاد شده و پوست اضافی برداشته می شود.

پس از روند برش ها به وسیله بخیه چسب های جراحی بافت یا نوار چسب های جراحی، بسته شده و اغلب به صورت شل با گاز استریل پانسمان می شود تا ناحیه درمان، روند بهبود خود را سپری نماید.

ریکاوری بعد از بلفاروپلاستی

  • بعد از بلفاروپلاستی به بیماران توصیه می شود تا قطره ها، پماد روان سازی و کمپرس سرد را به منظور کمک به فرایند بهبود و به حداقل رساندن عوارض جانبی مورد استفاده قرار دهند. بیشتر بیماران ظرف چند روز تا یک هفته می توانند به محل کار خود بازگردند ولی باید حداقل به مدت 2 هفته از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنند.
  • بخیه ها معمولاً بعد از 3 یا 4 روز کشیده می شوند.
  • بخش عمده ای از تورم و نیز دیگر عوارض جانبی، اغلب ظرف 2 هفته فروکش می کند.
  • به مدت 2 هفته بعد از جراحی، بیمار نباید از لنزهای تماسی چشم استفاده کرده و باید از آرایش کردن نیز خودداری کند.
  • اغلب به بیماران توصیه می شود تا در زمان رفتن به فضای باز، به مدت 2 هفته جهت محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید و باد، از عینک های آفتابی تیره استفاده کنند.